Ukrajinský vlak s cílovou stanicí bezvízový režim se rozjíždí velmi pomalu

zdroj: Rada EU.

Evropská unie včera (22. listopadu) na summitu v Bruselu předložila Ukrajině seznam podmínek, po jejichž splnění budou moci občané této země cestovat do Unie bez víz. Brusel však Kyjevu vzkázal, že pokrok směrem k bezvízovému režimu bude záležet na tempu přijímání demokratických reforem a zlepšování úrovně lidských práv.

Zástupci evropské sedmadvacítky se včera se svými kolegy z Ukrajiny shodli na plánu, který má postupně Ukrajinu dovést až k bezvízovému styku se členskými státy Unie. Než k tomu však dojde, musí Kyjev splnit svůj „domácí úkol“, který mu Brusel uložil.

Mimo jiné se Ukrajina zavázala k tomu, že zlepší ostrahu na hranicích a zajistí lepší bezpečnost dokumentace. Unie však prozatím ukrajinským občanům nestanovila žádné přesné datum, od kdy budou moci vycestovat pouze na pas.

„Myslím, že to ještě bude nějaký čas trvat,“ řekl například šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Podle něj se dá očekávat, že EU bude chtít uvolnit vízový režim Ukrajině souběžně s některými dalšími státy, jmenovitě zmínil Rusko a Moldavsko.

Bruselští diplomati prohlásili, že proces vízové liberalizace na Ukrajině se bude lišit od toho, který v současné době probíhá na západním Balkáně. Nebude totiž tak rychlý, úplné zrušení víz Brusel očekává až v dlouhodobějším horizontu.

Včerejší dohoda mezi Kyjevem a Bruselem tak kopíruje snahy Unie navázat s tímto státem pevnější vazby a přimět ho k realizaci reforem. Za další Unii leží na srdci i vzájemná spolupráce v oblasti energetiky.

„Jsme si vědomi úsilí Ukrajiny o členství v EU a tuto volbu také vítáme,“ prohlásil předseda Evropské rady Herman Van Rompuy na tiskové konferenci po setkání s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovičem.

Zároveň však Rompuy dodal, že Evropská unie hledí na poslední komunální volby na Ukrajině s jistými pochybami. Vyzval tedy prezidenta Janukoviče, aby vláda uspíšila tempo ústavních reforem.

„Hovořili jsme také o důležitosti respektu ke svobodě médií, právu na shromažďování a sdružování a o ochraně obhájců lidských práv v zemi,“ komentoval setkání Rompuy.

Janukovič totiž musel nedávno čelit vlně kritiky kvůli komunálním volbám, jež se konaly 31. října, a to jak od ukrajinské opozice, tak od Spojených států. Tyto první volby od jeho nástupu do prezidentského úřadu měly posloužit jako test, do jaké míry Janukovič dodržuje pravidla demokratického a právního státu.

Dohoda o obchodu nestačí

Zdrženlivá Evropská unie doposud nabídla Kyjevu dohodu o přidružení, v jejímž rámci by Ukrajina měla přístup k volnému obchodu se státy sedmadvacítky. Avšak o příslibu plného členství nebo kandidátské statutu nepadlo prozatím ani slovo.

Podle vyjádření evropských lídrů by dohoda o volném obchodu mohla být oboustranně uzavřena pravděpodobně v polovině příštího roku.

Prezident Janukovič však ještě před zahájením summitu oznámil, že pouze s volným obchodem se Ukrajina nespokojí. EU by podle něj měla do jeho země vyslat jasný vzkaz o naději na budoucí plnoprávné členství.

„Domníváme se, že tato dohoda (o přidružení) musí bezpochyby odrážet perspektivu Ukrajiny na plné členství v EU,“ uvedl Janukovič v rozhovoru pro zahraniční tiskové agentury.

Ukrajinou se v současnosti zabývají i poslanci Evropského parlamentu, kteří měli již dvakrát hlasovat o rezoluci reagující na změny ústavních pravomocí prezidenta, o nichž v nedávné době rozhodl tamější Ústavní soud. Rezoluce, která pochází z dílny Evropské lidové strany (EPP) tento krok, který značně pravomoci ukrajinského prezidenta posiluje, kritizuje.  Poslanci však o ní již dvakrát odmítli hlasovat (EurActiv 12. 11. 2010).

(EurActiv ve spolupráci s Reuters).