Turecký ústavní soud nezakázal vládní stranu AKP

Turecko mešita

Turecký ústavní soud po třídenním jednání 30. července rozhodl , že Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) tureckého premiéra Recep Tayyip Erdogana nebude rozpuštěna.

Souvislosti

AKP čelila obvinění z údajné islamizace tureckého státu, který je založen na přísném dodržování sekulárního principu. Žádost o rozpuštění AKP předložil ústavnímu soudu prokurátor kasačního soudu letos v březnu.

Strana spravedlnosti a rozvoje je vládní stranou Turecka již od roku 2002. Velký odpor vyvolal plán AKP na legalizaci nošení muslimského šátku na univerzitách, který považují zastánci sekularismu za ohrožení základních hodnot tureckého státu.

Od roku 1960 turecké soudy zakázaly činnost více jak dvaceti politickým stranám. Jednalo se především o pro-kurdské nebo islamistické politické strany.

Témata

Turecký ústavní soud rozhodl, že vládní strana AKP nebude rozpuštěna. K přijetí opačného rozhodnutí však zbývalo málo – k potřebné většině sedmi z jedenácti soudců chyběl jeden. Soud nevyhověl ani dalšímu požadavku – zakázat členství v AKP jejím 71 předním členům. Tento požadavek zahrnoval i tureckého premiéra Recep Tayyip Erdogana i prezidenta Abdullaha Güla.

Soud nicméně AKP postihl finančně, když jí zakázal čerpat část finančních prostředků z veřejných zdrojů, které jí ze zákona náleží.

Verdikt ústavního soudu očekávali s napětím nejen turečtí političtí představitelé, ale i EU a zahraniční investoři. Případný zákaz AKP, která je nyní největší tureckou politickou stranou a má v tureckém parlamentu více jak 300 poslaneckých křesel, by zřejmě vyvolal předčasné parlamentní volby a znamenal by destabilizaci již tak poměrně křehké turecké demokracie. Cesta Turecka do EU by se ještě více zkomplikovala.

Stanoviska

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan po zveřejnění verdiktu soudu prohlásil: „AKP, která nikdy nebyla centrem proti-sekulárních aktivit, bude pokračovat v ochraně základních principů republiky.“

Cristina Gallach mluvčí Vysokého představitele pro zahraniční politiku EU Javiera Solany řekla: „Turecko nyní zažívá napjatou situaci a my doufáme, že rozhodnutí soudu přispěje k obnovení politické stability.“

Komisař pro rozšíření Olli Rehn dodal: „Vyzývám Turecko, aby obnovilo s plným nasazením reformní proces vedoucí k modernizaci státu.“

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier prohlásil: „Nyní je velmi důležité, aby všichni političtí představitelé přispěli ke smíření a politické stabilitě.“