Turecký ústavní soud anuloval první kolo prezidentských voleb

zdroj: Creative Commons

Včera turecký ústavní soud anuloval první kolo prezidentských voleb z minulého pátku (27.dubna). V něm neúspěšně kandidoval za vládní Stranu spravedlnosti a pokroku (AKP) ministr zahraničí Abdullah Gül.

V pátek 27.dubna hlasovalo v prvním kole prezidentských voleb v tureckém parlamentu pouze 361 poslanců. Z nich se pro kandidáta vládní strany vyslovilo 357. Pro zvolení bylo nutné získat dvět třetiny (367) z celkového počtu 550 tureckých zákonodárců.

Největší opoziční sekulární Republikánská lidová strana podala vzápětí stížnost k ústavnímu soudu, který jí dal za pravdu, protože uznal, že v tureckém parlamentu nebyl přítomen minimální počet poslanců nutný pro jeho usnesení.

Vládní strana AKP má k islámu blízko a stejně tak i současný premiér Recep Tayyip Erdogan i prezidentský kandidát Abdullah Gül. Jeho případné zvolení vyvolává obavy z ohrožení sekularismu v Turecku. Verdikt ústavního soudu přišel po sérii demonstrací statisíců lidí v Istanbulu na podporu sekulárních tradic Turecka. K vzniklé situaci se vyjádřila i turecká armáda, když vydala prohlášení, ve kterém dala jasně najevo, že by byla ochotná vystoupit na obranu sekularismu.

Evropská unie sleduje velmi pozorně situaci v Turecku a již dala ústy komisaře pro rozšíření Olli Rehna jasně najevo své znepokojení nad těmito výroky ze strany turecké armády. Olli Rehn k tomu řekl: „Je důležité, aby také armáda respektovala pravidla demokratické hry a svou vlastní roli v této demokratické hře.“

Turecko v současné době čelí velmi vážné politické krizi, která by mohla poškodit i jeho pozici kandidátské země na členství v EU.  Civilní kontrola armádních složek totiž představuje jedno z politických kritérií pro vstup země do EU a Unie již několikrát kritizovala vliv armády na tureckou politiku.

Turecký premiér v pondělí vystoupil v televizi a volal po národní jednotě občanů. Mluvčí turecké vlády dnes prohlásil, že vláda je ochotná jednat s opozicí o jejich požadavku na svolání předčasných všeobecných voleb.