Turecký parlament v prvním kole prezidenta nezvolil

Abdullah Gül; zdroj: Evropská komise

Poslanci tureckého parlamentu ve včerejší volbě novou hlavu státu nevybrali. Žhavý kandidát nejsilnější parlamentní strany AKP Abdullah Gül získal nadpoloviční většinu hlasů. V prvním kole prezidentských voleb to však na zvolení nestačilo.

Souvislosti:

Bývalý ministr zahraničí Erdoganovy vlády Abdullah Gül se ucházel o prezidentský post již letos v dubnu. Tehdy se ale na odpor postavila sekulární opozice podpořená armádou. Statisíce Turků tehdy protestovaly v ulicích velkých měst proti Gülovu zvolení. První kolo prezidentských voleb nakonec anuloval ústavní soud.

Následnou politickou krizi ukončily předčasné parlamentní volby, kdy Strana spravedlnosti a pokroku (AKP) drtivě zvítězila se 46% hlasů. AKP, která je charakterizována jako umírněně islamistická, do nových prezidentských voleb nominovala opět Güla.

Témata:

Abdullah Gül získal v prvním kole prezidentských voleb, které proběhlo včera, 341 poslaneckých hlasů z celkového počtu 550 hlasů. Ke zvolení je ovšem zapotřebí dvoutřetinové většiny všech poslanců. Vládní straně tak včera chybělo 26 hlasů.

Podobný výsledek očekávají komentátoři i pro druhé kolo voleb, do nějž postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů z prvního kola. I v něm musí vítěz získat dvoutřetinovou většinu všech hlasů. Prezident tak bude zvolen zřejmě až ve třetím kole, kde je zapotřebí již jen prosté parlamentní většiny.

Proti Gülovi se v pátek postaví kandidát opozičního Národního hnutí Sabahattin Cakmakoglu, který včera získal 70 hlasů. Třetí kandidát malé strany Demokratická levice Tayfun Ilci skončil s 13 hlasy. Poslanci největší opoziční strany – Republikánské lidové strany – volbu prezidenta bojkotovali. Třetí kolo by se mělo konat 28. srpna.

Bývalý ministr zahraničí Abdullah Gül má za sebou řadu úspěchů v zahraniční politice. Doma i na západě je vnímán jako umírněný, proreformní a proevropský konzervativec. V domácí politice prosazoval politické a hospodářské reformy. Pod jeho vedením Turecko zahájilo přístupové rozhovory s Evropskou unií. Na druhé straně usiluje o prohloubení spolupráce s islámským světem.
Přestože mu i jeho odpůrci jeho nedávné úspěchy často přiznávají, obavy v nich Gül vzbouzí díky své islamistické minulosti. Opozice se obává, že by mohl narušovat sekulární principy a pravidla, na jejichž základech turecká společnost spočívá. Přestože úřad prezidenta je spíše formální, prezident má právo vetovat zákony a jmenuje řadu vysoce postavených činitelů, jako jsou velvyslanci nebo soudci.

Odpůrcům se navíc nelíbí, že Gülova manželka nosí na veřejnosti muslimský šátek, který je symbolem politického islámu. Muslimské šátky jsou v systému, který staví na oddělení náboženství a státu, zakázány na všech vládních úřadech, ale také na univerzitách a dalších veřejných místech.

Stanoviska:

Prezidentský kandidát Abdullah Gül se minulý týden při příležitosti oznámení své kandidatury na prezidentský úřad zavázal, že se jako prezident bude opírat o ústavu. „Turecko je demokratický, sekulární a sociální stát založený na vládě práva. Mým hlavním cílem bude tyto principy dále chránit a posilovat,“ uvedl Gül.

Turecká armáda, která je považována za strážce sekulárního systému se rozhodla zaujmout vyčkávací postoj. Generál Yasar Buyukanit, který stojí v čele ozbrojených složek podle deníku International Herald Tribune minulý týden oznámil, že se nebude pouštět s Gülem do sporů, pokud bude zvolen. Naznačil však, že jeho žena nebude na vojenských přehlídkách a v prostorách patřících armádě vítána, neboť na těchto místech jsou šátky zakázány.