Turecký akční plán pro Kypr

Turecko již zveřejnilo svou novou iniciativu na vyřešení kyperského problému. EU tento krok uvítala, ale řecko-kyperskou komunitu nenadchl.

Souvislosti

Kypr je rozdělen od obsazení severu jeho území tureckými jednotkami v roce 1974, od státního převratu, který na ostrově uskutečnili důstojníci řecké armády. Separatistická Severokyprská turecká republika vznikla v roce 1983, ale mezinárodní společenství ji neuznává. Ještě před vstupem do EU proběhlo na Kypru referendum o znovusjednocení ostrova na základě plánu vypracovaného Kofi Annanem. Řečtí Kypřané plán v referendu odmítli a do Unie vstoupili bez severní části ostrova.

Témata

Turecký ministr zahraničních věcí Abdullah Gul představil nový „akční plán“ na řešení kyperského problému a zdůraznil, že Turecko „věří, že by měl pomoci najít komplexní řešení“. Podle Gulových slov by se pod záštitou OSN mělo nejpozději v červnu 2006 uskutečnit několik jednání představitelů Turecka, Řecka, turecko-kyperské a řecko-kyperské komunity na vysoké úrovni. Turecko by zároveň mělo implementovat Ankarský protokol zrušením embarga na vstup kyperských lodí a letadel na své území a Kyperská republika by měla recipročně otevřít svoje přístavy pro potřeby severního Kypru. Na schůzkách na vysoké úrovni by měl být dokončen návrh „akčního plánu“ a dohodnut časový rámec pro jeho realizaci.

Gul uvedl, že prioritou Ankary je „nalezení trvalého, spravedlivého a komplexního řešení, které bude východiskem pro znovusjednocení ostrova“. Gulův plán byl předložen generálnímu tajemníku OSN Kofi Annanovi, který vyhlásil, že ho „důkladně prozkoumá“.

Stanoviska

Řecko-kyperská vláda ve své první reakci Gulův návrh odmítla jako „otřepaný“. Řecko-kyperský prezident Tassos Papadopoulos uvedl: „Nemyslím si, že jde o něco nového, anebo něco, co by mohlo být považováno za iniciativu.“ Ministerstvo zahraničních věcí v Aténách bylo podobně kritické. Lídr tureckých Kypřanů Mehmet Ali Talat mezitím plánu vyjádřil plnou podporu.

Komisař pro rozšíření Oli Rehn řekl, že Gulova iniciativa si „zaslouží pozorné prozkoumání“. Dodal, že Komise je připravena přispět k diskusi mezi zúčastněnými stranami.