Toryové stále kalkulují s referendem k Lisabonské smlouvě

Britský stínový ministr zahraničí William Hague slíbil, že v případě, že se jeho strana dostane po volbách do vlády, nechá o Lisabonské smlouvě hlasovat občany v referendu. V průzkumech veřejného mínění se konzervativci drží dlouhodobě před labouristy a očekává se, že ve volbách, které proběhnou nejpozději v květnu 2010, zvítězí.

„Pokud Lisabonská smlouva bude v době kdy se ujmeme vlády ještě ležet na stole a nebude ratifikována, pak k ní samozřejmě uspořádáme referendum,“ řekl William Hague 28. září před zahájením výroční konference britských konzervativců. Předseda toryů David Cameron slíbil, že svou kampaň před volbami do Evropského parlamentu založí na slibu, že strana uspořádá k Lisabonské smlouvě referendum.

Ratifikační proces byl ve Velké Británii formálně uzavřen v červenci. Původně se očekávalo, že smlouva vstoupí v platnost ještě před volbami do Evropského parlamentu, které se mají uskutečnit v červnu 2009, ale po odmítnutí smlouvy irskými voliči je nejisté, kdy a zda vůbec smlouva začne platit. Evropská komise včera v Irsku zahájila sérii diskusí o Lisabonské smlouvě, v níž se hodlá zabývat obavami irských občanů. Jedním z důvodů, proč Irové hlasovali proti Lisabonské smlouvě je například strach, že nová smlouva ohrozí tradiční neutralitu země a irští vojáci budou povoláni do evropské armády. Vyplývá to z nedávného průzkumu Eurobarometru, který zpracovala společnost TNS.

Evropská unie se snažila irskou vládu přesvědčit, aby referendum o Lisabonské smlouvě zopakovala ještě před volbami do Evropského parlamentu, ale Irsko jakýkoliv časový harmonogram odmítá. Lucemburský premiér Jean Claude Juncker v polovině září jako jeden z prvních vrcholných evropských politiků připustil, že není realistické očekávat nové referendum ještě před červnovými volbami.

Stejně tak je ale nepravděpodobné, že by britští labouristé, kteří jsou v současné době u vlády, uspořádali volby v Británii dříve, než bude ratifikační proces u konce. Nedávné průzkumy přitom potvrdili, že toryové mají před nimi přesvědčivý náskok. Labouristé se dostali k moci v roce 1997 a v letech 2001 a 2005 se jim podařilo mandát obhájit. Vláda je v Británii volená na pět let, ale může kdykoliv během té doby rozhodnout o uspořádání nových voleb. Nejpozději se v Británii mohou volby konat v květnu 2010.

Dříve než text Lisabonské smlouvy vstoupí v platnost, musí jej ratifikovat ve všech členských zemích. Situace je vedle Irska nejistá také v České republice, kde na žádost senátu Lisabonskou smlouvu posuzuje v současné době Ústavní soud, ale také v Německu. William Hague nevyloučil, že by se referendum mohlo konat i v době, kdy bude ratifikační proces ve všech zemích dokončen. „Ještě jsme se nerozhodli,“ uvedl.

Na výroční konferenci toryů vystoupil také český premiér Mirek Topolánek (ODS). Jeho strana má k názorům britských konzervativců velmi blízko a obě strany usilují o vytvoření společné frakce v Evropském parlamentu. Český premiér se ale ve svém vystoupení k otázce ratifikace Lisabonské smlouvy nevyjádřil.