Topolánek: Vstup Turecka do EU bezvýhradně podporujeme

Premiér ČR Mirek Topolánek během oficiální návštěvy Turecka jednal s tureckým premiérem Recep Tayyip Erdoganem a vyjádřil podporu tureckému členství v EU.

Český premiér Mirek Topolánek během oficiální návštěvy Turecka vyjádřil plnou podporu členství Turecka v EU. Topolánek řekl, že ČR patří k zemím, které v EU vstup Turecka podporují. Během nadcházejícího českého předsednictví by považoval za úspěch, kdyby se podařily otevřít další dvě kapitoly přístupových jednání. Vyjednavači zatím otevřeli jen osm ze 35 kapitol.

Podle Topolánka se některé členské státy bojí tureckého členství. Premiér řekl: „Všichni se více méně bojí vstupu Turecka a ten proces oddalují do doby, kdy buď už nebudou mít politickou odpovědnost a nebo do té doby ten proces zemře sám od sebe.“ Topolánek dodal: „Každý, kdo splní náročná kodaňská kritéria má právo usilovat o plnohodnotné členství. Evropská unie nesmí být pevností a ostrovem bohatých.“

Na rozdíl od jiných členských zemí ČR podle Topolánka podporuje bezvýhradné členství Turecka v EU. „Patříme mezi země bezvýhradně podporující vstup Turecka do EU. Nejsme přátelé žádného náhradního členství, poločlenství, privilegovaného partnerství nebo různých programů v rámci Středomořské unie či jiných nástrojů.“ Tureckého premiéra Recep Tayyip Erdogana slova českého premiéra potěšila a řekl k tomu: „Velmi si toho ceníme.“

Turecko získalo kandidátský status v roce 1999 na summitu v Helsinkách. Přístupová jednání byla zahájena o šest let později v říjnu 2005. Podařilo se zatím provizorně uzavřít pouze jednu kapitolu ze 35 a to kapitolu týkající se oblasti vědy a výzkumu. Turecko získává finanční pomoc z EU v rámci Nástroje před-vstupní pomoci (IPA) a v roce 2007 se částka, kterou mělo Turecko k dispozici, vyšplhala na 497 milionů eur. Dle všech předpokladů by finanční asistence Turecku mohla v roce 2010 dosáhnout až 653,7 milionů eur.