Summit bude kromě finanční perspektivy řešit i sazby DPH

chirac blair

Francouzský prezident Jacques Chirac na summitu přilije olej do ohně a bude požadovat snížení francouzské daně z přidané hodnoty na jídla podávaná v restauracích.

Chirac odmítl původní britský návrh finanční perspektivy a podle Financial Times ho nazval „cynickým a nepřijatelným“. Zároveň bude Chirac bedlivě sledovat, zda komisař pro obchod Peter Mandelson příliš neustoupí v otázce zemědělských dotací na simultánně probíhajícím zasedání Světové obchodní organizace v Hong Kongu.

Vztahy mezi Tony Blairem a Jacquesem Chirakem jsou kvůli finanční perspektivě EU velmi napjaté.

Téma snížení DPH na jídla v restauracích se objevilo již v Chirakově předvolební kampani v roce 2002. Chce ji snížit ze současných 19,6% na 5,5%. Na novém režimu DPH se nebyli schopni shodnout ministři financí členských států. Problém se má tedy řešit právě na Evropské radě.

Proti rozšiřování seznamu zboží, které může být zařazeno do snížené sazby, se postavil německý ministr financí Peer Steinbruck. Podle Chiraka se ale jedná o test vztahů mezi Paříží a novou vládou Angely Merkel v Berlíně.

Podle Financial Times je v současném vyjednávání mnoho taktiky – téma DPH je ve Francii velmi citlivé a Chirac by těžko nesl porážku. Naopak pokud se mu vyjde vstříc, možná bude povolnější k podpoře dohody o budoucí finanční perspektivě.

Téma snížené sazby DPH je důležité i pro nové členské státy. Ty by mohly sníženou sazbu na některé zboží uplatňovat i po roce 2007 (v případě České republiky např. na stavební práce). „Jednání potvrdilo, že nová německá vláda nezměnila postoj a zablokovala dohodu o změnách v DPH,“ řekl novinářům ministr financí Bohuslav Sobotka.

Pokud by ČR musela v roce 2008 zvýšit DPH na výstavbu bytů z 5 na 19%, znamenalo by to podstatné zdražení nového bydlení. Za byt, který dnes včetně DPH stojí dva miliony korun, by se při plném promítnutí zvýšené daně zaplatilo zhruba o 267.000 korun více.