Spolupracuje český prezident s britskými konzervativci?

Zdroj: eu2009.cz.

V tisku se včera objevily spekulace ohledně dopisu lídra britských konzervativců Davida Camerona prezidentovi ČR Václavu Klausovi, v němž Cameron vyzval prezidenta ČR ke spolupráci, jejímž cílem by byl definitivní konec Lisabonské smlouvy.

Prezident Václav Klaus je v EU znám svými euroskeptickými názory a negativním postojem k Lisabonské smlouvě. Svůj podpis k ukončení její ratifikace v ČR nejprve odmítal připojit s tím, že Irové smlouvu v referendu odmítli. Irsko se nyní připravuje na druhé referendum 2. října a vše nasvědčuje tomu, že irští občané tentokrát řeknou smlouvě „ano“.

V současné době však český Ústavní soud projednává žádost o zrušení tzv. lisabonské novely jednacích řádů obou komor Parlamentu ČR, kterou skupina senátorů především z ODS podala na začátku září. Podle všeho podá 29. září ta samá skupina druhou žádost. Tentokrát by se měl Ústavní soud zabývat celým textem smlouvy. Tajemník prezidenta Ladislav Jakl ČTK sdělil, že prezident svůj podpis nutný k ukončení ratifikace v ČR nepřipojí, pokud se bude smlouvou zabývat Ústavní soud. V procesu ratifikace v ČR by to mohlo znamenat zdržení v řádu několika měsíců.

Bude český prezident schopný hrát zdržovací taktiku až do jara příštího roku? To se nyní ptají britští konzervativci v čele s Davidem Cameronem, kteří jsou jasnými favority britských voleb. Ty by se měly uskutečnit nejpozději v červnu 2010. Pokud nebude ratifikační proces ve všech členských státech ukončen a konzervativci ve volbách vyhrají, David Cameron se nechal slyšet, že vyhlásí v Británii o Lisabonské smlouvě referendum. Průzkumy veřejného mínění říkají, že by britští občané smlouvu odmítli, což by byl její definitivní konec.

Včera se v tisku objevily spekulace o dopisu Camerona prezidentu Klausovi, v němž jej lídr konzervativců údajně vyzývá ke spolupráci při úplném zablokování ratifikace Lisabonské smlouvy. Česká prezidentská kancelář potvrdila, že dopis skutečně prezident obdržel. Václav Klaus k tomu České televizi později řekl, že dopis je několik týdnů starý a je pouze osobní, rukou psaný. Český prezident prohlásil, že si nemyslí, že Cameronův list ovlivní jeho postup při ratifikaci Lisabonské smlouvy.

Mluvčí britských konzervativců ke Cameronovu dopisu ČTK řekl: „Vzhledem k tomu, že smlouva ještě nebyla ve všech členských státech ratifikována, je správné, aby evropští představitelé věděli, co by za nynější situace udělala konzervativní vláda.“

Ministr pro Evropské záležitosti Štefan Füle o možné spolupráci českého prezidenta s britskými konzervativci prohlásil, že spojení dokončování ratifikace v ČR se zájmy britských konzervativců je kontraproduktivní pro ČR i pro EU. Štefan Füle řekl: „Považuji to za pouhé spekulace.“