Slovinsko odblokovalo přístupová jednání Chorvatska s EU

Poté, co slovinský parlament dal zelenou chorvatskému vstupu do Evropské unie, Chorvatsko uzavře v pátek (2. října) pět vyjednávacích kapitol a zahájí jednání v šesti dalších.

Souvislosti:

Hraniční spor mezi Slovinskem a Chorvatskem trvající již téměř dvacet let zahrnuje malou oblast podél Jadranského pobřeží, která skýtá přístup k mezinárodním vodám severního Jadranu.

Kvůli nedořešeným hraničním sporům Slovinsko blokovalo otevření devíti z deseti vyjednávacích kapitol s Chorvatskem během francouzského předsednictví EU (EurActiv 8.1.2009). Ani českému předsednictví se v této otázce nepodařilo zajistit žádný pokrok.

EU se snažila v červnu letošního roku nalézt kompromisní řešení sporu, ale nakonec neuspěla (EurActiv 15.6.2009). Švédské předsednictví prohlásilo spor za bilaterální a od jeho řešení se distancovalo. Nový impuls pro vztahy mezi oběma zeměmi znamenal nástup nové chorvatské premiérky Jadranky Kosor, která se se svým slovinským protějškem Borutem Pahorem shodla na tom, že hraniční spor by neměl představovat překážku pro chorvatské vyjednávání s EU (EurActiv 14.9.2009).

Témata:

V úterý (29. září) se parlamentní výbor pro evropské záležitosti slovinského parlamentu v Lublani jednomyslně vyslovil pro odblokování přístupových jednání s Chorvatskem, uvedla chorvatská zpravodajská agentura Hina.

Hlasování ve výboru následovalo rozhodnutí premiérů obou zemí, kteří se v nedávné shodli na tom, že vzájemný hraniční spor nesmí bránit chorvatskému vstupu do Evropské unie. Chorvatská premiérka Jadranka Kosor a její slovinský protějšek Borut Pahor požádali lídry politických stran v obou státech, aby podpořili budoucí rozhovory o možném řešení hraničního sporu. S největší pravděpodobností se bude jednat o arbitráž.

Matijaz Franges, člen vládnoucí sociálnědemokratické strany ve Slovinsku, který je zároveň předsedou zmiňovaného parlamentního výboru, prohlásil, že Slovinsko hodlá zajistit ochranu svých zájmů přijetím jednostranné deklarace.

Podle předsedy vlády Pahora bude slibovaná arbitráž vycházet z návrhu eurokomisaře pro rozšíření Olli Rehna, který zajištuje Slovincům přístup do mezinárodních vod. Tato podmínka je pro Slovince zásadní a předseda vlády ji prohlásil za “svatou”.

Borut Pahor se také svěřil, že je v případě dohody s Chorvatskem optimistický a dodal, že jeho vláda je ochotná riziko arbitráže podstoupit. Souhlasit s jejím výsledkem však musí slovinský i chorvatský parlament.

Stanoviska:

Chorvatský expert na mezinárodní právo Dr. Davor Vidas pro zpravodajskou agenturu Hina uvedl, že přístup Slovinska do volného moře bude znamenat přímé porušení mezinárodního práva. Vidas tvrdí, že Slovinsko má na vstup do volného moře právo, ale již nemá právo na vstup do výsostných vod jiných států, které podle mezinárodního práva tvoří pásmo o šíři 12 námořních mil od pobřeží.

Slovinsko tedy nemůže do volného moře vstoupit, aniž by neporušilo mezinárodní právo, argumentuje Vidas. Jediným řešením by podle Vidase bylo, kdyby se Chorvatsko vzdalo části svých výsostných vod. To, že Chorvatsko předá Slovinsku část svých výsostných vod by podle něj ale z právního hlediska nestačilo. Souhlas by k takovému kroku muselo vydat i mezinárodní společenství.

Znamenalo by to, že se část chorvatských výsostných vod změní ve volné moře a Chorvatsko tak přijde o část svého pobřeží, uzavírá odborník.