Slovinsko chce uzavřít Stabilizační a asociační dohodu EU se Srbskem co nejdříve

Slovinský ministr zahraničí Dimitrij Rupel; zdroj: Slovinské předsednictví

Včera slovinský ministr zahraničí Dimitrij Rupel prohlásil, že by Unie měla uzavřít Stabilizační a asociační dohodu se Srbskem nejlépe do konce ledna. Komise je však v tomto směru opatrnější.

Souvislosti

EU a Srbsko parafovaly Stabilizační a asociační dohodu již v listopadu minulého roku, nicméně o jejím konečném podpisu by měli rozhodnout ministři zahraničí na své lednové schůzce. Stabilizační a asociační dohoda je důležitým krokem před samotným vstupem do Unie.

Témata

Není však stále jisté, zda budou všechny členské státy ochotné tento krok schválit, protože podmínka plné spolupráce s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) stále nebyla splněna. Srbské úřady ještě nezadržely a nevydaly tribunálu ani Ratka Mladiče obviněného ze spáchání zločinů proti lidskosti ani bývalého bosensko-srbského předáka Radovana Karadžiče.

Otázkou také zůstává, zda bude Srbsko vůbec nakloněno uzavření této dohody, protože srbský premiér Vojislav Koštunica minulý týden prohlásil, že pokud Unie nezmění svůj postoj k budoucnosti jihosrbské provincie Kosovo, Srbsko zastaví své sbližování s Unií. EU dle vyjádření předsedající země Slovinska podporuje Kosovo na jeho cestě k nezávislosti, ale zatím k tomuto tématu členské státy nezaujaly jednotné stanovisko. Srbsko také stále nesouhlasí s vyslaním civilní mise EU do Kosova, která bude čítat 1800 osob.

Některé ze členských států nicméně rychlé uzavření Stabilizační a asociační dohody podporují i vzhledem k blížícím se srbským prezidentským volbám, kdy bude nynější proevropský prezident Boris Tadič obhajovat svůj mandát. ČTK uvedla, že dle názorů některých diplomatů by bylo proto potřeba podpořit proevropské politické síly v Srbsku.

Stanoviska

Slovinský ministr zahraničí Dimitrij Rupel včera prohlásil: „Jsem jeden z těch, kdo je přesvědčen, že Stabilizační a asociační dohoda se (Srbskem) by měla být podepsána co nejdříve, snad do konce měsíce. Některé naše kolegy je ale třeba přesvědčit, že je to dorá myšlenka.“

Komisař pro rozšíření Olli Rehn po setkání se slovinským ministrem ale připomněl: „Hlavní věc je, aby si všichni v Srbsku uvědomili, že tato podmínka (spolupráce s ICTY) trvá a je nezbytná pro dokončení Stabilizační a asociační dohody.“

Další kroky

V Bruselu bude dnes a zítra jednat srbský ministr zahraničí Vuk Jeremič a Kosovo bude zřejmě hlavním tématem jeho jednání s představiteli EU.