Slovinsko chce při svém předsednictví EU přijít se strategií pro řešení krizí

Slovinský ministr zahraničí Anže Logar © EPA

Slovinsko chce při svém předsednictví v Evropské unii vytvořit strategický plán, který by sedmadvacítce umožnil lépe reagovat na příští pandemie nebo jiné druhy krizí.

Novinářům to dnes řekl slovinský ministr zahraničí Anže Logar, který dnes priority slovinského předsednictví představil svému českému kolegovi Tomáši Petříčkovi (ČSSD). Slovinsko bude EU předsedat ve druhé polovině příštího roku.

„V souvislosti s pandemií covidu-19 bychom mezi své priority v době předsednictví rádi zařadili vytvoření společného strategického plánu, který by dokázal lépe reagovat na různá rizika a krizové situace v Evropě,“ řekl Logar. Upozornil, že současná krize i ty předchozí ukázaly, že EU nemá vždy připravené potřebné nástroje pro rychlou reakci.

Mezi dalšími prioritami předsedání Slovinska Radě EU podle Logara bude podpora dialogu mezi Srbskem a Kosovem, který by mohl odblokovat přibližování Bělehradu k EU. Slovinsko chce také v době svého předsednictví uspořádat konferenci k budoucímu vývoji Unie.

Petříček uvedl, že kromě evropských témat ministři diskutovali i o prohloubení vzájemné obchodní a kulturní výměny. Podle něj je Slovinsko významným obchodním partnerem České republiky a v posledních letech roste zájem českých firem o investice ve Slovinsku. Původně se u příležitosti Logarovy návštěvy v Česku mělo uskutečnit česko-slovinské obchodní fórum, kvůli pandemii covidu-19 ale bylo zrušeno. Petříček vyjádřil přesvědčení, že se podaří fórum uskutečnit po odeznění pandemie.

Koronavirus ohrožuje Evropu. Jak EU bojuje s pandemií?

Pomalá a nedostatečně koordinovaná. Právě taková byla podle české vlády odpověď Evropské unie na šířící se nákazu novým koronavirem. Je to skutečně tak? Server EURACTIV.cz připravil aktualizovaný přehled opatření, které EU v boji proti nebezpečnému onemocnění přijala.

Ministři dnes také společně předali pověřovací listiny honorární konzulce, která bude zastupovat zájmy Slovinska na nově vytvořeném honorárním konzulátu v Brně.

Petříček uvedl, že ministři se na svém jednání nevraceli k incidentu, který vyvolal výrok europoslance Alexandra Vondry (ODS) o Slovincích po prohře fotbalové Slavie v závěrečném předkole Ligy mistrů. Vondra kvůli verdiktu slovinského rozhodčího Damira Skominy napsal, že „Slovinci dokážou být oportunistické svině“, později se za výrok omluvil. Podle Petříčka to vzájemné vztahy obou zemí nenarušilo.