Slovensko ratifikovalo Lisabonskou smlouvu

Slovenský premiér Robert Fico; zdroj: Evropská komise

Slovensko se stalo v pořadí devátou zemí, která ratifikovala novou evropskou smlouvu. Smlouva v Národním shromáždění prošla nakonec díky ústupku Strany maďarské koalice (SMK), která odmítla smlouvu dále blokovat kvůli spornému tiskovému zákonu.

O Lisabonské smlouvě se původně na Slovensku mělo hlasovat začátkem února, ale opozice pod vedením bývalého slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy odmítla smlouvu podpořit do doby než vláda přepracuje sporný návrh tiskového zákona, který čelí kritice za omezování svobody tisku i ze zahraničí.

Přestože má slovenský premiér Robert Fico v 150 členném parlamentu pohodlnou většinu, k ratifikaci Lisabonské smlouvy potřeboval dvě třetiny všech hlasů. Scházející hlasy nakonec získal od Strany maďasrké koalice (SMK), která se nakonec podle svého předsedy Pála Csákyho rozhodla smlouvu podpořit aby „ochránila dobré jméno Slovenska v zahraničí“.

Zbývající opoziční strany, Dzurindova SDKÚ-DS i Křesťansko demokratické hnutí (KDH) před hlasováním o Lisabonské smlouvě opustily hlasovací místnost. Členové KDH, kteří jako jediní s přijetím smlouvy nesouhlasili vyjádřili svůj protest zpěvem slovenské státní hymny ještě před tím, než opustily sál.

V rámci nového tiskového zákona, jehož revizí opoziční strany podmiňovaly podporu Lisabonské smlouvě, mají mít média povinnost umožnit politikům reagovat na článek v případě, že jsou přesvědčeni, že článek poškozuje jejich dobré jméno a to i v případě, kdy jsou informace obsažené v článku pravdivé.

Robert Fico si po hlasování o Lisabonské smlouvě viditelně oddychnul. S novou smlouvou se podle něj „EU přiblíží slovenským občanům“.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso ratifikaci Lisabonské smlouvy přivítal a vyjádřil naději, že i ostatní země budou brzy následovat slovenského příkladu.

Schválení smlouvy ocenily také poslanecké kluby Evropského parlamentu. Místopředsedové socialistů – Jan Marinus Wiersma a Hannes Swoboda uvedli, že svým hlasováním Slovensko dokázalo, že je proevropskou zemí.

Joseph Daul, předseda EPP-ED vyjádřil spokojenost s výsledkem hlasování. Dodal však, že návrh tiskového zákona musí být „významně přepracován tak, aby splňoval normální evropské standardy“.

Pod Lisabonskou smlouvu se včera podepsal také polský prezident Lech Kaczyński a završil tak ratifikační proces. Smlouvu schválily obě komory polského parlamentu již minulý týden.

Polský prezident spolu se svým bratrem, bývalým premiérem Jaroslawem Kaczyńským, ratifikaci Lisabonské smlouvy dlouhou dobu zdržovali a požadovali právní záruky, že nová smlouva neohrozí polské národní zájmy.

Smlouvu ratifikovalo ve středu také Rakousko, kde prošla díky silné podpoře vládní koalice i Zelených.

Dosud Lisabonskou smlouvu ratifikovalo devět členských zemí. Kromě Slovenska, Polska a Rakouska jsou to Bulharsko, Francie, Maďarsko, Malta, Rumunsko a Slovinsko.