Slovensko odložilo hlasování o Lisabonské smlouvě na neurčito

Na Slovensku bylo jednání o Lisabonské smlouvě odloženo na neurčito. Opoziční strany opakovaně odmítají smlouvu podpořit do doby než dojde k přepracování sporného tiskového zákona, za nějž si Slovensko vysloužilo kritiku i ze zahraničí.

Již po třetí bylo na programu schůze slovenského Národního shromáždění jednání o nové evropské smlouvě a již po třetí bylo z programu staženo. Důvody zůstávají stejné. Opoziční strany – SDKÚ-DS Mikuláše Dzurindy, SMK i KDH – odmítají smlouvu ratifikovat dokud nedojde k úpravám sporného návrhu novely tiskového zákona. Kromě KDH přitom opoziční strany nemají proti ratifikaci Lisabonské smlouvy žádné výhrady, chtějí ale změny v zákoně, který by podle nich znamenal posílení vlivu politiků na média a omezení svobody médií.

Opoziční strany jsou se včerejším stažením Lisabonské smlouvy z programu jednání spokojené. Podle předsedy SMK Pála Csákyho se zdá, že koalice „konečně vzala na vědomí, že hlasování může být úspěšné nejdříve v březnu“.

Vládní koalice pod vedením premiéra Roberta Fica ovšem chování opozičních stran označuje za vydírání a obviňuje je z nezodpovědného jednání.

Napětí mezi koaličními stranami a opozicí navíc vzrostl poté, co Mikuláš Dzurinda koalici sdělil, že novela tiskového zákona by měla být nejen v souladu s požadavky evropských institucí, ale měla by být zároveň taková, aby za ni zvedli ruku i poslanci SDKÚ-DS. Koalice Dzurindu obviňuje ze stupňování požadavků. Ten to ale odmítá. Koalice je podle něj pouze nervózní a „snaží se odpoutat pozornost od vlastního selhání“.

Pavol Paška, předseda Národního shromáždění uvedl, že konstruktivní byl při jednáních pouze předseda SMK Pál Csáky, který navrhl hlasovat o Lisabonské smlouvě v březnu.

Tiskový zákon, který je jádrem sporu, kritizuje jak opozice, tak zahraniční novináři a mezinárodní organizace, jako OBSE nebo Freedom House. Sporné jsou jednak pasáže podle nichž by o výši pokut pro vydavatele rozhodovalo ministerstvo kultury a ne soudy, jednak ustanovení o právu na odpověď, které by daly politikům možnost reagovat v tisku na jakýkoliv článek, který o nich noviny napsaly a to i v případě, že uvedená tvrzení v tisku byla pravdivá. Vydavatelé by tak ztratili právo rozhodovat o části obsahu.

O tiskovém zákoně se nakonec bude na Slovensku hlasovat dnes, přestože původně mělo první čtení proběhnout již včera, a je vysoce pravděpodobné, že pro něj koaliční poslanci zvednou ruku i přesto, že se ministr kultury Marek Maďarič vrátil ze schůzky s představitelem OBSE pro svobodu médií Miklósem Harasztim s nepořízenou. Haraszti jej upozornil na skutečnost, že pokud tiskový zákon poslanci schválí, Slovensko tím poruší mezinárodní závazky.

Maďarič ovšem tvrdí, že ústupky lze v tiskovém zákoně učinit v druhém čtení. Prvním čtením ale zákon projde zřejmě beze změn.