Senát bude o Lisabonské smlouvě rozhodovat zřejmě až po novelizaci jednacího řádu

Horní komora Parlamentu ČR možná projedná Lisabonskou smlouvu až na své květnové schůzi. Senátoři ODS podmiňují tento krok schválením novel jednacích řádů obou komor Parlamentu.

Poslanecká sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu minulý týden v úterý. Smlouvu musí schválit ještě Senát a podepsat prezident Václav Klaus, aby byl ratifikační proces v Česku dokončen. Český prezident se navíc nechal slyšet, že svým podpisem ratifikaci stvrdí až po té, co irští občané řeknou napodruhé Lisabonské smlouvě „ano“.

Pro schválení Lisabonské smlouvy Senátem bude zapotřebí, aby pro smlouvu zvedli ruku i někteří senátoři za ODS. Většina z nich je ale známá svým rezervovaným nebo ryze odmítavým postojem k tomuto dokumentu. Lisabonská smlouva se i díky nim dostane na program jednání Senátu až po té, co Sněmovna schválí novely jednacích řádů obou komor Parlamentu ČR. Novely obsahují tzv. vázaný mandát, který by vládě nedovoloval souhlasit s přesunem pravomocí na evropskou úroveň bez požehnání Parlamentu. Předseda Senátu Přemysl Sobotka k tomu včera po jednání obou komor řekl: „Bylo sděleno, že přes různé názorové hladiny se pokusí jednací řády, což je naše podmínka, projednat ve zkráceném režimu.“ Sněmovna by se novelami jednacích řádů měla zabývat 17. března.

Někteří senátoři za ODS zvažují také nové podání stížnosti na Lisabonskou smlouvu k Ústavnímu soudu. Přemysl Sobotka však řekl, že to považuje za zbytečné. Podle informací ČTK by nová stížnost mohla být založena na způsobu projednávání Lisabonské smlouvy.  Předseda Senátu v evropském chatu, který probíhal na stránkách českého předsednictví včera, nicméně řekl, že je přesvědčen, že po úpravě jednacího řádu bude Lisabonská smlouva schválena i v Senátu.

O osudu Lisabonské smlouvy není zcela rozhodnuto ani v Německu a Polsku. V obou zemích zatím chybí k dokončení ratifikačního procesu podpisy prezidentů. Navíc v Německu Lisabonskou smlouvu začal projednávat Ústavní soud, jehož verdikt lze očekávat během dvou až tří měsíců. Irsko zatím nestanovilo datum druhého referenda, je však pravděpodobné, že se bude konat na podzim letošního roku.