Šéf ECB Mario Draghi by se mohl stát budoucím předsedou Komise

Mario Draghi (vlevo) [© European Union, 2019]

Italská vláda uvažuje nad tím, že by na pozici předsedy Evropské komise (EK) mohla nominovat nynějšího šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho. V dnešním vydání to píše italský deník La Stampa.

Italskému premiérovi Giuseppemu Contemu se podle listu tato varianta čím dál víc zamlouvá.

Klíčové bude údajně to, zda by byla plán ochotna plně podpořit německá vláda. Kancléřka Angela Merkelová tento týden zopakovala svůj postoj, že novým předsedou Komise po Jeanu-Claudu Junckerovi by měl být lídr vítězného uskupení z květnových voleb do Evropského parlamentu, tedy Němec Manfred Weber z Evropské lidové strany. Část unijních lídrů v čele s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem jej ale odmítá a Merkelová naznačila, že bude nutné najít kompromis.

„Navržení Draghiho by mohlo v probíhající evropské hře o trůny Itálii vynést nečekanou odměnu, přičemž se spíše očekávalo, že třetí největší ekonomika eurozóny ze hry odejde s prázdnýma rukama,“ komentovala zprávu italského deníku agentura Bloomberg.

Premiér Babiš si nepřeje, aby se předsedou Komise stal spitzenkandidát

Minulý týden na jednání Evropské rady nezískal žádný ze spitzenkandidátů do čela Evropské komise většinovou podporu. Podle českého premiéra je to správné, předseda EK by neměl vzejít z nominantů frakcí Evropského parlamentu.

Draghiho portfolio

Bankéř a ekonom Draghi působil od roku 2006 jako guvernér italské národní banky, v listopadu 2011 zahájil osmileté funkční období v pozici prezidenta ECB. Významnou roli pak sehrál při řešení dluhové krize eurozóny, která ohrožovala samotnou existenci společné evropské měny. V čele ECB má skončit letos na podzim, v současné době probíhá nesnadný výběr jeho nástupce.

Podle Bloomberg by případná Draghiho kandidatura mohla prolomit patovou situaci kolem obsazení nejvyššího postu EK, ohledně kterého zatím lídři zemí EU nenachází společnou řeč. K tématu se premiéři a prezidenti vrátí na mimořádném summitu v neděli večer.

Nominace nového šéfa Evropské komise se blíží. Kdo se jím může stát?

Lídři členských zemí EU by měli co nevidět rozhodnout o tom, koho by si přáli vidět v křesle předsedy EK. Otázkou zůstává, jestli půjde o někoho ze spitzenkandidátů, nebo premiéři a prezidenti „vytáhnou z rukávu“ někoho jiného.