Sarkozy volá po zastavení procesu rozšiřování EU

sarkozy

Francouzský ministr vnitra Nicolas Sarkozy v důležitém projevu volal po zastavení rozšiřování EU a osekání původní ústavní smlouvy do jednoduchého a funkčního dokumentu.

Možný kandidát na prezidenta a lídr vládní UMP Nicolas Sarkozy věří, že kontroverzní evropská ústavní smlouva by měla být revidována a zkrácena do jednoduchého a funkčního dokumentu a měla by být poté v jednoduchém hlasování schválena francouzským parlamentem. Podle Sarkozyho by měla být revize tohoto dokumentu založena na novém kole konzultací s vládami členských států a odmítnutá smlouva by se měla vyhnout nutnosti být schvalována ve vlně referend. Financial Times citovaly francouzské úředníky, kteří ujistili, že Sarkozyho názory nereflektují vládní politiku.

Sarkozy také volal po EU, aby nepřijala nové členy dříve, než budou konsolidovány její instituce. Zatímco přiznal, že vyjednávání s Bulharskem a Rumunskem už postoupila příliš daleko, aby mohla být zastavena, argumentoval, že „Evropa potřebuje hranice“ a řekl, že členské země EU by měly usilovat o vytvoření „strategického partnerství“ s těmi sousedy, kteří nezvládnou přistoupit. Odmítání tureckých ambicí ke vstupu do EU je obecně považováno za klíčový důvod k odmítnutí ústavní smlouvy francouzskou veřejností.

Sarkozy také zdůraznil, že roli „motoru“ EU by na svá břemena mělo vzít šest členských států: Británie, Francie, Německo, Itálie, Polsko a Španělsko.