Sarkozy připustil vznik dvourychlostní Evropy

Nicolas Sarkozy, francouzský prezident; zdroj: Rada EU.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na setkání se štrasburskými studenty připustil, že EU by se mohla v budoucnosti rozdělit na dvě části. První by představovaly členské země eurozóny a druhou pak státy, které dosud nepřijaly společnou měnu euro. O možnosti rozpadu EU v důsledku současné krize eurozóny se spekuluje již delší dobu, vyjádření šéfa Elysejského paláce je ale první, které přichází z oficiálních míst.

„Je nás 27. Je jasné, že později budeme muset přijmout i balkánské země. Bude nás pak 32, 33, možná 34. Nikdo nepředpokládá, že federalismus, tedy naprostá integrace, bude možná s 33, 34 nebo 35 státy,“ uvedl francouzský prezident Nicolas Sarkozy na setkání se studenty ve městě Štrasburk. 

Evropská unie se tak podle něj rozpadne na dva celky. První budou představovat současné země, které platí společnou měnou euro, a druhou část budou tvořit nečlenské státy eurozóny (včetně České republiky). 

Zatímco v prvním případě bude podle francouzského prezidenta integrace pokračovat, ve druhém případě bude spolupráce mezi zeměmi volnější. „Je jasné, že budeme mít dvourychlostní Evropu: jednu rychlost, která povede k větší integraci v eurozóně, a jednu rychlost pro konfederaci v Evropské unii,“ řekl Sarkozy, který je tak prvním vysoce postaveným politikem, který považuje možnost rozpadu EU za reálnou. 

Podle agentury Reuters francouzský prezident při hledání léku na současnou dluhovou krizi v eurozóně upřednostňuje mezivládní přístup. Agentura poukazuje zejména na to, že Sarkozy nejdříve vše konzultuje s německou kancléřkou Angelou Merkel a až poté se zástupci ostatních zemí.  

Sarkozy během diskuse se studenty také připustil, že se EU dopustila chyby, když dovolila Řecku, nejvíce zadlužené zemi eurozóny, přejít ke společné měně.