Rozpočtový výbor EP neschválil finanční perspektivu

finanční, rozpočet

Při svém včerejším jednání rozpočtový výbor EP odmítl finanční perspektivu v podobě, v jaké byla schválena summitem EU v Bruselu.

Souvislosti

Finanční perspektiva byla Evropskou radou po těžkých jednáních schválena ještě za britského předsednictví na prosincovém summitu EU v Bruselu (viz EU se domluvila na finanční perspektivě na roky 2007 – 2013). Celkový objem rozpočtu pro roky 2007 – 2013 je 862,36 miliard eur, což představuje 1,045% hrubého národního důchodu zemí EU. Aby však mohla dohoda vstoupit v platnost, vyžaduje se ještě souhlas Evropského parlamentu a Komise.

Témata

Návrh finanční perspektivy v současnosti projednává Parlament. Očekává se, že podobně jako rozpočtový výbor návrh odmítne i plénum Evropského parlamentu. V návrhu usnesení, které připravil rozpočtový výbor, Parlament odmítá v stávající formě finanční perspektivu, protože „nezajišťuje pro EU posilování bezpečnosti, blahobytu a solidarity“.

Odmítnutí návrhu umožní poslancům EP o rozpočtu vyjednávat s Radou EU a proto žádají, aby na tato jednání dostalo mandát rakouské předsednictví. Je však těžké si představit, že by Rada EU a jejím prostřednictvím členské státy byly ochotny výrazně ustoupit ze svých těžko vybojovaných pozicí. „Pro některé země tam není žádný manévrovací prostor,“ upozornil v pondělí ve Vídni kancléř Wolfgang Schüssel. „Některé se dokonce ocitly až za limitem, který si samy stanovily.“

Další kroky

Plénum bude o rozpočtu rozhodovat ve středu 18. ledna 2005. Ve stejný den se na jednání sejdou předseda EP Josep Borrell s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem a s předsedou EK Josém Barrosem k první debatě na téma rozpočet. Jejich další jednání je plánováno na 23. ledna. Evropská komise předloží na začátku února návrh rozpočtové dohody mezi institucemi EU.