Rozšíření obětí nedohody o rozpočtu?

barroso

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso se vyjádřil, že pokud se EU nepodaří tento týden dosáhnout dohody o budoucí finanční perspektivě EU, bude to velmi nezodpovědné především od britského premiéra Tony Blaira.

Barrosovi na dohodě velmi záleží. Napsal dopisy vládám všech členských států, kde vysvětluje, proč je klíčové konsensu dosáhnout. Podle portálu EUpolitix Barroso řekl: „Moje dnešní zpráva je jasná: dlužíme našim občanům dohodu, která je ambiciózní i spravedlivá.“

Evropským lídrům se již jednou na Evropské radě v červnu o budoucím rozpočtu domluvit nepodařilo. Barroso citoval slova jednoho ze svých kolegů, který se vyjádřil, že nedohodnout se napoprvé je nešťastné, nedomluvit se i napodruhé je však bezohledné.

Úpravy v rozpočtu budou složité. Vzhledem k tomu, že na žádost Francie bylo v roce 2002 financování zemědělství zmraženo, je nyní pouze možné „brát“ z regionální politiky, tedy ubrát nejchudším regionům EU. „Strukturální a kohezní“ spor je způsoben rozporem mezi Británií a Francií ohledně zemědělských dotací a tzv. britské slevy.

Rozšíření: Neschopnost EU vyřešit své problémy přihrává neochotě některých členských států plánovat další rozšíření Unie. Podle francouzského ministra zahraničí Philippa Douste-Blazyho je další rozšíření zpochybněno, pokud se EU tento týden nedomluví na rozpočtu. Unie podle něj ještě nevyřešila finanční otázky poslední vlny rozšíření.

Ministři zahraničí EU např. včera nepotvrdili kandidátský status Makedonie. Na žádost Francie s podporou Holandska a Dánska bylo toto rozhodnutí odloženo až po summitu.

Další kroky: Britské předsednictví chce další upravený návrh rozpočtu předložit zítra. Ani ten se ovšem asi nejproblematičtějším státům EU zamlouvat nebude.

Evropská rada, kde je hlavním tématem právě finanční perspektiva, začne v Bruselu ve čtvrtek.