Reformní smlouva schválena dolní sněmovnou britského parlamentu

Poté, co minulý týden poslanci v dolní sněmovně zamítli návrh opozice na uspořádání referenda o Reformní smlouvě, bylo schválení textu v dolní sněmovně jen otázkou času. Nyní smlouva poputuje do Sněmovny lordů a pokud projde i tam, v červnu nebo červenci by jí měla podepsat královna.

Dolní sněmovna britského parlamentu minulý týden přesvědčivým poměrem 311 hlasů ku 248 zamítla uspořádání referenda o Reformní (Lisabonské) smlouvě, které požadovala opoziční konzervativní strana, která vládu dlouhodobě kritizuje za to, že smlouvu odmítla předložit občanům ve všelidovém hlasování. Konzervativci se mimo jiné opírali i o průzkumy veřejného mínění, podle nichž si drtivá občanů Velké Británie přeje o smlouvě hlasovat v referendu.

Poté, co se konzervativcům nepodařilo návrh na uspořádání referenda minulý týden prosadit, bylo její schválení v dolní sněmovně pouze formalitou a včera tak smlouva ve třetím čtení prošla poměrem 346 k 206 hlasům. Smlouvu podpořili vládní Labouristé společně s opozičními poslanci z Liberálně demokratické strany, kteří tvrdí, že smlouva nemá žádné ústavněprávní dopady.

Labouristé v minulosti britským občanům slíbili, že o ústavní smlouvě budou moci hlasovat v referendu, ale poté, co byl dokument přetaven v loňském roce do podoby Reformní smlouvy zamítli všelidové hlasování s tím, že se jedná o jiný dokument. Během rozpravy předcházející včerejšímu hlasování konzervativci proto kritizovali vládu za to, že nenechala o smlouvě hlasovat v referendu přesto, že se podle mínění řady expertů text Lisabonské smlouvy příliš neliší od textu původní ústavní smlouvy. Stínový ministr zahraničí, konzervativec William Hague, varoval, že smlouva dává Unii „neoprávněnou“ moc.

Britský ministr zahraničí David Milliband je přesvědčen, že smlouva je dobrá jak pro Velkou Británii tak pro celou EU, neboť reformuje základy na nichž stojí, což Unii pomůže „pokročit v úsilí o zvyšování prosperity a rozvoje a v boji se změnami klimatu“. Poukázal rovněž na to, že konzervativci nemají v dnešní Evropě pro svůj odmítavý postoj jediného významného spojence. Konzervativci jsou podle něj jedinou evropskou stranou, která vězí v minulosti a je posedlá „mýty o EU“.

Schválená smlouva nyní půjde do Sněmovny lordů. Pokud jí Sněmovna schválí, což je podle pozorovatelů vysoce pravděpodobné, měla by ratifikační proces ve Velké Británii uzavřít v červnu nebo červenci svým podpisem královna.

Reformní smlouvu do dnešního dne schválilo již pět členských států: Maďarsko, Slovinsko, Rumunsko, Malta a Francie.

Příští týden by jednání o smlouvě měla začít i v českém parlamentu. Poslanecká sněmovna by o textu měla zahájit jednání v příštím týdnu. O jejím schválení se ale zřejmě rozhodne až na začátku podzimu. Poslanci nejsilnější vládní strany ODS totiž hodlají jednání přerušit do doby, než se k Reformní smlouvě vyjádří Ústavní soud. Na něj by se s žádostí o přezkoumání, zda je smlouva v souladu s ústavou ČR, měl obrátit Senát.