Ratifikace smlouvy na Slovensku: Mečiar navrhuje referendum

Slovenský premiér Robert Fico; zdroj: Evropská komise

O Reformní smlouvě se na Slovensku bude hlasovat tento čtvrtek. Vláda se ale připravuje na to, že opoziční poslanci smlouvu nepodpoří kvůli spornému tiskovému zákonu. Podle Vladimíra Mečiara, jehož HZDS je součástí vládní koalice, by v takovém případě měli o smlouvě hlasovat občané v referendu.

Souvislosti:

Reformní (Lisabonská) smlouva, která zavádí důležité změny v evropských institucích, se na Slovensku dostala do zajetí vnitropolitických sporů. Původně měla slovenská Národní rada smlouvu ratifikovat minulé úterý. Opoziční poslanci z SDKÚ, SMK a KDH ji ale odmítli svými hlasy podpořit pokud vláda nestáhne vysoce kontroverzní návrh změny tiskového zákona, který je kritizován i ze zahraničí.

Po týdnu neúspěšných vyjednávání, se vládní koalice nakonec rozhodla, že hlasování o smlouvě proběhne ve čtvrtek 7. února, i s rizikem, že jí parlament nepodpoří nebo nebude usnášeníschopný. Nenecháme se vydírat, vzkazuje tímto vláda opozici.

Témata:

Podle informací portálu hnonline.sk se předseda opoziční SMK Pál Csáky o víkendu dopisem obrátil na předsedu Evropského parlamentu Hanse Gerta Pötteringa, v němž jej žádá, aby vyzval předsedu Národní rady Pavla Pašku, aby „nehrál hazardní hru s budoucností Lisabonské smlouvy a nechal hlasování o smlouvě do té doby, než dojde k dohodě s opozicí“.

Slovenská opozice přitom nemá s výjimkou KDH k Lisabonské smlouvě výhrady a je ochotna jí podpořit v případě, že koalice přistoupí na jejich požadavky ohledně tiskového zákona tak, aby odpovídal mezinárodním standardům. V takové situace by podle Csákyho bylo možné smlouvu ratifikovat již do konce března.

Tiskový zákon kritizuje opozice, domácí a zahraniční novináři i významné mezinárodní organizace jako například OBSE. Zákon totiž s cílem ochránit soukromí a pověst lidí, o nichž noviny píší, zavádí některá opatření, která by ovšem v důsledku mohla znamenat omezení nezávislosti tisku. Podle odpůrců dává zákon vládě do rukou přímou moc nad soukromými médii a představuje zásah do svobody projevu.

Jedním ze sporných bodů návrhu je tzv. právo na odpověď, které by dávalo každému, kdo se cítí být napaden nějakým výrokem v novinách (bez ohledu na to, je-li pravdivý nebo nikoliv) právo bránit se takovému výroku přímo na stránkách těchto novin. V případě, že by mu toto právo redakce upřela, by mohl noviny zažalovat. Zákon navíc nestanovuje horní hranici sankcí.

To by podle kritiků vedlo k posílení vlivu politiků nad médii – část obsahu novin by určovali svými reakcemi sami politici a šéfredaktoři by o tomto obsahu nemohli nijak rozhodovat.

Opozičním stranám se sice minulý týden dostalo ze strany vládní koalice ujištění, že tiskový zákon projde v takové podobě aby respektoval „představy evropských institucí“, opozice se s těmito zárukami ale nehodlá smířit. Podle zástupců opozice se již v minulosti několikrát ukázalo, že vládě nelze důvěřovat.

Je tedy velmi pravděpodobné, že ve čtvrtečním hlasování nebude Lisabonská smlouva díky výhradám opozice k tiskovému zákonu schválena. Vladimír Mečiar, předseda koaliční HZDS, o víkendu oznámil, že v takovém případě navrhne koaličním partnerům hlasovat o smlouvě v referendu.

Opozice ale nad takovým návrhem pouze kroutí hlavou. „Proč navrhovat takové řešení, když je možné normální jednání politických stran a schválení smlouvy parlamentem“, říká podle deníku SME Iveta Radičová z opoziční SDKÚ. Také podle Csákyho je referendum zbytečné v situaci, kdy je pro smlouvu za jistých podmínek ochotno jednat 51 opozičních poslanců.

Koaliční partneři HZDS označili referendum za krajní řešení. Anna Belousovová, místopředsedkyně vládní SNS je přesvědčena, že se opozice „umoudří a přestane vydírat“.

Stanoviska:

Vývoj na Slovensku vyvolává vrásky na čele i v Evropské unii. „Je to negativní a špatný signál pro ratifikační debatu v dalších členských státech EU. Je chybou brát si Evropu jako rukojmí pro vnitřní, národní rozpory a spojovat ratifikaci smlouvy s nějakou národní legislativou či vnitřní politikou,“ uvedl podle ČTK socialistický poslanec (PSE) v EP Jo Leinen.

Elmar Brok z EPP-ED uvedl, že přestože s postojem opozice ve věci tiskového zákona sympatizuje, není vhodné tyto dvě věci (tiskový zákon a Lisabonskou smlouvu) spojovat.

Další kroky:

  • Pokud Lisabonskou smlouvu slovenští poslanci tento týden neschválí, mohou se k ní v budoucnu opět vrátit.
  • Lisabonskou smlouvu by měly všechny členské země EU ratifikovat do konce roku 2008.
  • Dnes se očekává ratifikace smlouvy ve Francii, která v tomto kroku spatřuje potvrzení svého návratu do centra evropského dění po neúspěšném referendu z roku 2005.