Rakousko chce obnovit debatu o evropské ústavní smlouvě

ústavní

Podle rakouské ministryně zahraničí Ursuly Plassnik by mělo za rakouského předsednictví EU dojít k tzv. budování důvěry, které by mělo pomoci vyřešit problém, v jaké podobě je evropská ústavní smlouva pro členské státy a jejich občany přijatelná.

Šéfka rakouské diplomacie prohlásila: „Ústavní smlouva je pokryta sněhem a nyní čeká na jaro. Do určité míry potřebujeme změnu klimatu.“ S názorem ministryně zahraničí na rozpoutání všeobecné diskuse o evropské ústavní smlouvě nesouhlasí rakouský vicekancléř Hubert Gorbach. Ten naopak prosazuje vypracování zcela nového návrhu ústavní smlouvy. Zasazuje se o to, aby došlo k omezení pravomocí orgánů Evropské unie a naopak posílení role národních států. „Nejde nám o změnu textu návrhu ústavy, ale o nové jednání od nuly, při kterém budou lépe respektovány názory lidí,“ prohlásil Gorbach a dodal: „Dovedu si představit renacionalizaci řady věcí, například zemědělství.“

K jaké podobě revize evropské ústavní smlouvy nakonec rakouské předsednictví přistoupí, zůstává otázkou. Dnes se rakouský kancléř Wolfgang Schüssel setká s předsedou Evropské komise (EK) José Barrosem, aby společně diskutovali o hlavních záměrech rakouského předsednictví. Podle spolupracovníků předsedy EK dochází ke zlepšování vzájemných vztahů členských států EU. Přičemž je zejména vyzdvihován summit v Hampton Court, který byl podle nich, „velmi důležitou událostí, protože připravil podmínky pro to, aby se Evropa posunula dále“.

Evropská ústavní smlouva byla dosud ratifikována třinácti zeměmi. Poté, co ji v referendu odmítli občané Francie a Nizozemska, se představitelé EU a členských států dohodli, že bude probíhat tzv. období reflexe, na jehož konci by mělo padnout konečné rozhodnutí o budoucnosti ústavní smlouvy.