Proruský Janukovič má před druhým kolem voleb náskok

Viktor Janukovič, bývalý ukrajinský premiér a lídr Strany regionů, která v parlamentu reprezentuje proruský kurz, podle průzkumu před druhým kolem prezidentských voleb vede nad Julií Tymošenko.

První kolo voleb se odehrálo 17. ledna a nevyšel z něj jednoznačný vítěz. Vůdce opozice Viktor Janukovič v něm získal 38 % hlasů, premiérka Julia Tymošenko 24 % a podnikatel Sergej Tigipko 13 %. Ukrajina, která má 46 milionů obyvatel, 7. února ve druhém kole rozhodne, kam bude během následujících let směřovat.

Podle předvolebního průzkumu kyjevského Mezinárodního sociologického institutu by ve volbách příští měsíc Viktora Janukoviče podporovalo 55,9 % respondentů, zatímco jeho rivalku, současnou premiérku Julii Tymošenko, pouhých 40,7 %. Zbylá 3,4 % občanů se vyjádřila, že by volila proti oběma kandidátům.

Odborník na Ukrajinu Frank Sysyn z torontské univerzity řekl, že Janukovičova strana má silné obchodní zájmy na jihu a východě Ukrajiny. „Jde především o Doněckou oblast. Tato strana reprezentuje síly, které chtějí v regionu kontrolovat tamní oligarchy, a dostává výraznou finanční podporu od jednoho z nejbohatších, či dokonce nejbohatšího, muže Ukrajiny, magnáta Rinata Akhmetova […] Strana regionů je také spřízněna s ‚ruskojazyčnými zájmy‘ a také s Ukrajinskou ortodoxní církví náležící k Moskevskému patriarchátu.“

Průzkum, který provedla agentura Research & Branding Group, ukazuje, že na západní Ukrajině by Tymošenko zvítězila, nicméně v celé zemi nejspíš prohraje. Podle průzkumu, který citovala ruská agentrua RIA Novosti, vede Tymošenko na západní Ukrajině s podporou 60,6 % voličů, zatímco v centrální části ji podporuje jen 42 % a na jihovýchodě dokonce pouhých 11,9 % občanů.

Naopak Janukovičovi by na západě země odevzdalo hlas jen 14,2 % voličů, avšak v centrální části 29,3 % a na jihovýchodě 69,2 %. Celkově by tak lídr Strany regionů získal 44,9 % hlasů a Tymošenko jen 31,6 %. Jak však praví zkušenost, ukrajinské předvolební průzkumy nejsou z nejvěrohodnějších.

Tymošenko Ukrajincům slibuje členství v Evropské unii, Janukovič zase revizi finančního balíčku ve výši 16,4 miliard dolarů, které Ukrajině na žádost současné vlády poskytl Mezinárodní měnový fond. Ten však odmítá zvýšení platů, za které Janukovič naopak bojuje.

Spor o ministra vnitra

Ukrajinský parlament 28. ledna odvolal ministra vnitra Jurije Lutsenka. Tento krok je považován za úder proti Tymošenko – odvolání totiž iniciovala Janukovičova Strana regionů. Tymošenko odvolaného Lutsenka okamžitě jmenovala na pozici zástupce ministra s dočasným pověřením ujmout se řízení úřadu.

Podle deníku Kyjev Post Janukovič věří, že prezident Viktor Juščenko zamítne rozhodnutí Tymošenko znovujmenovat Lutsenka. „Prezident může toto rozhodnutí vlády zrušit a Tymošenko se bude moci obrátit jedině na ústavní soud,“ prohlásil Janukovič. Dodal, že pokud to prezident neučiní, u ústavního soudu si bude stěžovat Strana regionů.

Analytici se shodují, že pozice ministra vnitra je strategicky důležitá – tento úřad teoreticky může zmanipulovat výsledky voleb či sehrát úlohu arbitra.