Přístupové rozhovory s Tureckem pokročily vpřed

Navzdory pokračujícímu napětí s Francií se EU rozhodla pokračovat v přístupových rozhovorech s Tureckem a ve středu 19. prosince otevřela další dvě kapitoly.

Portugalské předsednictví otevřelo na konferenci o přistoupení v Bruselu kapitoly týkající se transevropských sítí (TEN) a ochrany spotřebitele a zdraví.

Komisař pro rozšíření Olli Rehn řekl, že byl potěšen výsledkem a zdůraznil, že rozhovory pokračují normálně. Za další známku závazku Komise k jednání o tureckém členství v Unii je považována Barrosova návštěva Turecka, která by měla proběhnout na začátku příštího roku.

Atmosféra v Bruselu je ale stále napjatá poté, co ministři zahraničních věcí EU přijali minulý týden na žádost Francie dokument, který odkazuje na uskutečnění „mezivládní konference“ s Tureckem místo obvyklé „konference o přistoupení“, což v Ankaře vyvolalo velkou „nespokojenost“.

Turecký ministr zahraničních věcí a hlavní vyjednavač členství v EU Ali Babacan dal jasně 19. prosince najevo, že vnímá tuto konferenci jako „konferenci o přistoupení“. Znovu také zopakoval, že sdíleným cílem je přistoupení a apeloval na členské země EU, aby „stály pevně proti snahám tento cíl změnit“.

Průzkum veřejného mínění Eurobarometr ukázal, že turecká podpora členství v EU stále klesá. Výsledky průzkumu, které byly zveřejněny 18. prosince 2007, ukazují dramatický propad v podpoře členství v Unii. Pouze 53% Turků se domnívá, že země může mít z členství v EU prospěch, zatímco na jaře to bylo 62%.

V nepřímém odkazu na otevřenou opozici francouzského prezidenta Sarkozyho vůči členství Turecka v EU Babacan prohlásil, že odpor veřejného mínění je výsledkem „určitých negativních prohlášení“ a „vnímání“, které vede turecké obyvatelstvo k přesvědčení, že v EU „nejsou vítáni“.

Portugalský ministr zahraničí Luis Amado řekl, že EU se „zajímá“ o tento vývoj. Uvedl: „Na strategické a politické úrovni je nutné pokračovat v procesu a vytvořit novou atmosféru.“

Turecko doufá, že otevře další dvě nebo tři kapitoly během prvního pololetí roku 2008, kdy bude EU předsedat Slovinsko. Ve druhé polovině roku se předsednické funkce ujme Francie, což pravděpodobně bude činit přístupové rozhovory s Tureckem mnohem obtížnější.