Příští týden bude pro Lisabonskou smlouvu důležitý

Příští týden bude Lisabonskou smlouvu projednávat na mimořádné schůzi Poslanecká sněmovna ČR a na summitu EU (11. – 12. prosince) představí irská vláda návrhy, jak pokračovat v ratifikaci Lisabonské smlouvy v Irsku.

Nadcházející týden bude pro Lisabonskou smlouvu mimořádně důležitý. Nová reformní smlouva bude hlavním bodem na programu jednání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny ČR. Není však jasné, zda o Lisabonské smlouvě budou poslanci 9. prosince také hlasovat. Sněmovní výbor pro evropské záležitosti i zahraniční výbor Sněmovny přerušili tento týden projednávání smlouvy. Podle informací ČTK by nicméně toto přerušení nemělo mít vliv na průběh mimořádné schůze. Výbory pouze nepředloží poslancům své doporučení ohledně případné ne/ratifikace smlouvy.

V Poslanecké sněmovně smlouvu  plně odporuje největší opoziční strana ČSSD i dvě menší koaliční strany KDU-ČSL a Strana zelených. Názorově rozdělená je ODS a komunisté stále podporují konání referenda. Předseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS) řekl, že by se Senát mohl zabývat smlouvou již na konci příštího týdne. Podle Sobotky se čeká jen na písemné doručení rozhodnutí Ústavního soudu.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek tento týden prohlásil, že pokud ČR neratifikuje Lisabonskou smlouvu před začátkem předsednictví, nebude moci vláda počítat s tolerancí opozice během prvního pololetí příštího roku. Premiér Mirek Topolánek (ODS) se však nechal slyšet, že je proti uspěchané parlamentní ratifikaci. Nicméně předseda EP Hans-Gert Pöttering během své návštěvy ČR řekl, že úspěch českého předsednictví závisí právě na ratifikaci Lisabonské smlouvy.

Česká republika je posledním členským státem EU, kde se o Lisabonské smlouvě zatím vůbec nerozhodovalo. V Irsku odmítli občané ratifikaci Lisabonské smlouvy v červnovém referendu. Právě na summitu EU příští týden by měla přijít irská vláda s konkrétními návrhy, jak pokračovat v ratifikačním procesu.

Irský premiér Brian Cowen tento týden jednal s německou kancléřkou Angelou Merkel a po jednání řekl: „Jsem si jist, že porady příštího týdne přinesou významný pokrok.“ Podle irského premiéra bude muset řešení složité situace kolem zablokované lisabonské smlouvy reflektovat obavy irských voličů, které je vedly k odmítnutí smlouvy a zároveň musí být akceptovatelné pro ostatní členské státy. Německá kancléřka Angela Merkel včera ve svém projevu ve Spolkovém sněmu nicméně vyslovila přesvědčení, že ČR i Irsko smlouvu ratifikují.