Postoj české vlády k evropské ústavě je spíše rezervovaný

Vláda Mirka Topolánka dává přednost novému dokumentu, který vznikne na základě dohody členských zemí a ne osekáním původního textu ústavní smlouvy. Premiér to řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi.

Koncem tohoto týdne Prahu navštíví německá kancléřka Angela Merkel, která chce znát postoj České republiky k otázce ústavní smlouvy. Německo si jako předsednická země určila za jednu ze svých priorit oživení diskuze o evropské ústavě. Do června má Německo připravit zprávu o tom, jak v této otázce dále pokračovat. Cílem je oživit ústavu do roku 2009.

Evropská unie podle Topolánka se ani dva roky po neschválení ústavy nenachází žádné institucionální v krizi. Ukazuje se, že Smlouva z Nice je pro fungování EU i po přistoupení deseti nových členských států dostatečná. Je však otázkou, zda bude dostačující i v případě, že by se EU dále rozšiřovala. Na druhou stranu přiznává, že EU musí být postavena na jednodušších a transparentnějších pravidlech. Je třeba posílit roli volených orgánů, říká premiér.

Vláda Mirka Topolánka je přesvědčena, že není možné vracet se k původnímu textu euroústavy, který na jaře roku 2005 odmítli v referendech občané Nizozemska a Francie. Problematické je pro vládu i vyjmutí některých částí z původního textu ústavy – podle premiéra by to bylo „totéž, jenom by se to obešlo z druhé strany“. Je třeba nalézt místa, která jsou pro řadu členských zemí nepřijatelná a nalézt jednodušší dokument, který nepřipraví již Konvent, ale vznikne na základě dohody členských zemí.

Německé předsednictví by mělo především zahájit diskusi a identifikovat sporná místa. To je podle českého premiéra maximum.

ČSSD kritizuje současnou vládu za to, že se ve svém programovém prohlášení nezabývá Evropskou ústavou hlouběji.

Prezident České republiky Václav Klaus se v dnešním článku pro MF Dnes vyslovil pro takovou ústavu, která by „zabránila unifikaci Evropy“. „Tento dokument by ale musel být úplně jiný, než ten, který zamítla referenda ve Francii a Nizozemsku,“ píše prezident. Muselo by v něm podle Klause být definováno, co spadá do pravomoci členských států a co do pravomoci EU.