Poslanecká sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu

Lisabonská smlouva; zdroj: Evropská komise

Poslanecká sněmovna dnes ráno schválila Lisabonskou smlouvu. Hlasovalo pro ni 125 ze 197 přítomných zákonodárců. ČR byla poslední členskou zemí, kde se o Lisabonské smlouvě doposud nerozhodovalo.

Souvislosti

Aby vstoupila v platnost, musí Lisabonskou smlouvu ratifikovat všechny členské státy. Zatím ratifikační proces dokončilo 23 členských států. V Polsku a Německu chybí k dokončení ratifikačního procesu podpisy prezidentů. Navíc v Německu se smlouvou zabývá Ústavní soud, jehož verdikt se očekává za dva až tři měsíce.

Ratifikační proces se výrazně zpomalil i kvůli negativnímu výsledku referenda v Irsku, které se konalo minulý rok v červnu. Irští občané však o Lisabonské smlouvě budou rozhodovat znovu a to nejspíše letos v říjnu.

V ČR minulý rok v dubnu podali žádost o přezkoumání souladu Lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem ČR k Ústavnímu soudu senátoři za ODS. Verdikt Ústavního soudu potvrdil, že smlouva není v rozporu s Ústavou. Ponechal však možnost pro další žádosti, protože nerozhodl o smlouvě jako o celku.

V největší vládní straně ODS vyvolala Lisabonská smlouva názorový rozkol, když se pouze část jejích poslanců i senátorů postavila za její přijetí. Rychlou ratifikaci podporovala Strana zelených i KDU-ČSL. Nejsilnější opoziční strana ČSSD rovněž patřila k jejím zastáncům. Velkým odpůrcem Lisabonské smlouvy je prezident Václav Klaus.

Témata  

Poslanecká sněmovna se Lisabonskou smlouvou zabývala již včera večer, ale po debatě, která trvala téměř tři hodiny se poslanci rozhodli ke smlouvě vrátit druhý den. Poslanci odmítli dva návrhy komunistů na přerušení diskuse.

O Lisabonské smlouvě dnes ráno hlasovala Poslanecká sněmovna a 125 hlasy ku 61 její ratifikaci schválila. Podle záznamu z hlasování se vyslovilo pro 36 ze 79 poslanců ODS. Pro odsouhlasení ratifikace bylo třeba 120 hlasů. Proti byla většina komunistů a nezařazený poslanec Juraj Raninec.

Stanoviska

Premiér Mirek Topolánek (ODS) včera řekl, že pro Lisabonskou smlouvu zvedne ruku s výhradami. „Pro mě je to spíše hlasování hlavou než srdcem,“ řekl premiér.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek po dnešním hlasování řekl, že přijetí smlouvy považuje za dobré rozhodnutí.  Naopak komunisté se z přijetí neradují. Ještě ale podle slov předsedy KSČM Vojtěcha Filipa bude záležet na hlasování v Senátu a rozhodnutí prezidenta.

Další kroky

V pátek by měla Poslanecká sněmovna projednávat novelu jednacího řádu, která by obsahovala tzv.vázaný mandát. Podle něj by pro případné další předávání kompetencí do Bruselu bylo třeba souhlasu obou komor Parlamentu ČR.