Portugalsko chce v čele EU posilovat vnější vztahy

Portugalské předsednictví

V době, kdy jsou všechny oči upřené na pokrok při vyjednávání o nové evropské smlouvě, představilo Portugalsko další ambiciózní projekt svého půlročního předsednictví: konkrétní pokrok ve vnějších evropských vztazích, zejména ve vztahu k Africe a Středozemí.

„Podle mnoha pozorovatelů bude mezi nejmedializovanější a politicky nejcitlivější témata portugalského předsednictví patřit vyjednávání a dohoda o nové smlouvě,“ uvedl portugalský ministr zahraničních věcí Manuel Lobo Antunes, který včera v Bruselu představil priority půlročního předsednictví své země v Radě EU.

Ovšem kromě mezivládní konference, jež od Evropské rady dostala mandát k vyjednání nové evropské smlouvy, kterou chce Portugalské předsednictví představit na prosincovém summitu EU, má země i další priority. Tyto priority se týkají vnějších vztahů, v nichž podle Lobo Antunese „Evropa potřebuje konkrétní pokrok“.

Portugalsko je odhodlané znovu navázat vztahy EU s Afrikou. „Evropsko-africký summit je něco, čeho se nechceme vzdávat. Všechny zdroje, které budeme mít k dispozici budou použité na tento summit, který se odehraje v prosinci,“ uvedl Lobo Antunes, podle něhož je škoda sedmi let, které uplynuly od prvního dialogu EU a Afriky na vysoké úrovni, který se konal v Káhiře. Další summit byl v plánu na rok 2003, ale k jeho konání nedošlo, neboť některé evropské země nesouhlasily s přítomností zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho, který je obviňován z porušování lidských práv, na summitu. Africká unie ovšem trvala na tom, aby se jednání zúčastnili všichni její členové.

V souvislosti s Afrikou chce Portugalsko, které je v současné době vnímáno jako atraktivní destinace pro řadu afrických imigrantů, klást zvláštní důraz na implementaci „globálního přístupu k migraci“. K evropským hranicím nyní směřují tisíce nelegálních migrantů z Afriky. Portugalský ministr práce Fernanco Medina během června již oznámil, že Portugalsko bude prosazovat „realistický“ přístup k legální migraci, který bude vedle zesílené kontroly vnějších hranic klást důraz i na začleňování migrantů do společnosti. To by mělo pomoci hrozící krizi s nedostatkem pracovních sil v Evropě.

Portugalské předsednictví se bude také snažit o vytvoření privilegovaného partnerství s Brazílií na vůbec prvním evropsko-brazilském summitu, který se bude konat 4. července, vytvořit nový přístup k zemím v středomořském regionu a uspořádá summity s Čínou, Indií a Ukrajinou.