Polsko hrozí zablokováním rozhovorů o nové smlouvě

Zdroj: Evropská komise

Polský premiér Jaroslaw Kaczynski zmařil naděje představitelů EU na rychlé řešení problému institucionální reformy. Prohlásil totiž, že jednání o nové smlouvě by měla trvat jeden rok. Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering varoval, že polské veto by mohlo „dostat Evropu do krize“.

Po jednáních s rakouským kancléřem Alfredem Gusenbauerem ve Varšavě 11. června Kaczynski prohlásil, že bude možná vetovat mandát pro zahájení mezivládní konference (IGC). Polský premiér řekl: „Doufám, že nebudeme v situaci, ve které budeme nuceni nepodpořit mandát, což by znamenalo, že by nebyl žádný mandát.“

Prohlášení přichází pouhý týden před rozhodujícím summitem Evropské rady, který se má uskutečnit 21.–22. června a který by měl schválit cestovní mapu pro institucionální reformu. Německé předsednictví usiluje o nalezení shody na časovém harmonogramu a klíčových bodech nové smlouvy. Chce tak vyřešit institucionální krizi, která nastala po odmítnutí evropské ústavní smlouvy občany v referendech ve Francii a v Nizozemsku před dvěma lety.

Očekává se, že německá kancléřka Angela Merkel bude usilovat o schválení mandátu pro mezivládní konferenci, která by se měla konat před koncem roku 2007 pod záštitou portugalského předsednictví. Na mezivládní konferenci by měl být schválen nový text smlouvy.

Polsko ale časový plán ohrozilo. Kaczynski novinářům řekl, že předpokládá, že diskuse o nové smlouvě bude trvat „jeden rok“. Uvedl: „Nepodporujeme myšlenku pokusit se vyřešit všechny důležité problémy o budoucnosti Evropy během několika dnů.“

Polsko chce znovu otevřít jednání týkající se systému hlasování. Usiluje o zavedení takového systému, který by dal menším zemím více hlasů podle jejich počtu obyvatel. Většina členských zemích ale prosazuje přijetí systému dvojí většiny v té podobě, jak ji navrhovala evropská ústavní smlouva.

Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering novinářům 11. června řekl, že hrozba polského veta je „velmi politováníhodná ne pouze ve vztahu k možnému výsledku, ale ve vztahu k hrozbě samotné“.

Pöttering uvedl: „Polsko se svým vetem dostane Evropu do krize. Žádná malá nebo středně velká země by neměla vnucovat svoji vůli další zemi.“ A dodal: „Polsko se poškodí nejvíce samo, jestliže použije veto.“

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy bude hovořit o svých představách „zjednodušené smlouvy“ se svým polským protějškem 14. června ve Varšavě.