Polská opozice ohrožuje ratifikaci Lisabonské smlouvy

Zdroj: Evropská komise

Po dnešním hlasování v polském parlamentu bude možná premiér Donald Tusk donucen předložit občanům Lisabonskou smlouvu v referendu. Opozice totiž pohrozila, že Lisabonskou smlouvu v parlamentním hlasování odmítne.

Bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński, který je po předčasných volbách vloni v říjnu vůdcem opozice, trvá na tom, že pro Lisabonskou smlouvu zvedne ruku pouze tehdy, pokud bude obsahovat právní záruky, že při zásadních rozhodnutích bude zachována národní suverenita. Dalším klíčovým požadavkem je výjimka při uplatňování Charty základních práv, které se mu, ještě jako premiérovi, podařilo po intenzivních jednáních dosáhnout výměnou za souhlas s novou smlouvou.

Kaczyńského strana Právo a spravedlnost se obává, že Charta omezí schopnost Varšavy zachovávat tradiční římsko katolickou rodinnou politiku, která uznává pouze sňatky mezi muži a ženami. Prezident Lech Kaczyński, který má právo vetovat schválení smlouvy, podpořil stanovisko strany Právo a spravedlnost když prohlásil, že neschválí žádný zákon, který by legalizoval sňatky gayů. Obává se totiž, že právě to by bylo důsledkem přijetí Charty.

Prezident se navíc obává, že by Charta otevřela dveře Němcům, kteří by se mohli začít dovolávat svých vlastnických práv na půdu, která po II. světové válce připadla Polsku. Ve smlouvě „existují určitá ohrožení našich národních zájmů“, uvedl prezident, přestože nespecifikoval, jakým způsobem by mohla Charta ovlivnit teritoriální zájmy Polska.

Přestože podle svých slov „nemá v úmyslu se hádat“ a je otevřený kompromisu pokud tento kompromis bude „nejlepším řešením pro Polsko“, prezident Kaczyński včera uvedl, že možná navrhne alternativní návrh ratifikace, která by lépe odpovídal polským zájmům. „Nemohu souhlasit s dobrovolným a neoprávněným zhoršování pozice naší země v Evropské unii,“ uvedl.

Vláda k úspěšné ratifikaci potřebuje přinejmenším sedm hlasů od opozice, neboť smlouvu musí ratifikovat dvoutřetinová většina v parlamentu. Tusk ovšem uvedl, že pokud se ukáže, že parlament není schopen smlouvu ratifikovat, vyzve k hlasování o Lisabonské smlouvě v referendu.

Pokud by k tomu došlo, stalo by se Polsko jedním ze dvou členských zemí, v nichž se bude referendum konat. Druhou zemí je Irsko. Ve Velké Británii dolní komora parlamentu po vášnivých debatách nakonec na počátku března všelidové hlasování zamítla.

V případě Polska se ale zdá, že i v případě, kdy by se o smlouvě hlasovalo v referendu, bude její schválení více než jisté. Podle nedávných průzkumů je pro přijetí Lisabonské smlouvy více než 75% občanů.