Po summitu bude mít zřejmě Irsko jasno

Po summitu EU (11. – 12. prosince) bude zřejmě jasné, zda Irsko uspořádá o Lisabonské smlouvě druhé referendum. Vyplývá to z prohlášení čelních irských představitelů.

Irský premiér Brian Cowen dle informací agentury Reuters slíbí na nadcházejícím summitu EU v Bruselu svolání nového referenda o Lisabonské smlouvě. Irský premiér však zřejmě pomlčí o tom, kdy by se referendum mohlo konat. Podle nejmenovaných diplomatických zdrojů z Bruselu by se však referendum mohlo konat v říjnu nebo dokonce již v dubnu příštího roku.

Irský ministr pro evropské záležitosti Dick Roche během své návštěvy v Praze minulý měsíc řekl, že druhé referendum se bude konat pouze tehdy, pokud vezme EU v úvahu obavy irských voličů, které je vedly k odmítnutí Lisabonské smlouvy v červnovém referendu. Podle irského ministra zahraničí Micheála Martina je pro Irsko zásadní udržet si „vlastního“ komisaře. Micheál Martin k tomu řekl: „To je klíčová věc, kterou musíme vyřešit.“ Ministr dodal: „Podle průzkumu se 80% Irů domnívá, že mít svého komisaře je velmi důležité.“

Micheál Martin i Brian Cowen vedou před nadcházejícím summitem EU intenzivní jednání se svými evropskými protějšky. Irský premiér Brian Cowen jednal minulý týden s německou kancléřkou Angelou Merkel a s britským premiérem Gordonem Brownem. Micheál Martin se dnes v Bruselu účastní setkání ministrů zahraničí v rámci Rady pro všeobecné a vnější záležitosti (GAERC). Podle irského ministra zahraničí není druhé referendum nevyhnutelné a rozhodnutí o jeho svolání bude záviset na výsledku prosincového summitu.

Irský ministr zahraničí považuje za důležité, aby občané irska byli ujištěni o tom, že jejich obavy vzala EU na vědomí. Martin soudí, že otázka budoucnosti Lisabonské smlouvy úzce souvisí s budoucí zahraničněpolitickou orientací Irska. „Základní otázkou je orientace. Chce Irsko zůstat v srdci Evropy…, nebo se chce posunout na okraj?“