Obrana: Británie vyzývá k rozpočtové střídmosti, Francie k bližší spolupráci

Nicolas Sarkozy, francouzský prezident; David Cameron, britský premiér; zdroj: Evropská rada.

Velká Británie a Francie zítra (2. listopadu) „zahájí novou éru obranné spolupráce.“ I přes škrty v rozpočtech na obranu si tak mají díky bližší spolupráci udržet rozsah vojenských kapacit, které mohou nasadit v zahraničních misích.

Britský ministr obrany Liam Fox uvedl, že londýnská schůzka britského premiéra Davida Camerona a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho se bude zabývat spoluprací v oblastech vojenského výcviku, nákupu nového vybavení a nových technologií, sdílení informací a slučitelnosti výbavy obou armád.                                                                                          

Británie s Francií mají nejsilnější zbrojní síly ze zemí západní Evropy a jsou jedinými státy EU, které (otevřeně) disponují jadernou zbraní. V současnosti však obě země omezují schodky veřejných rozpočtů. V sektoru obrany škrtají také, zároveň však zvyšují důraz na to, aby vynaložené prostředky byly využívány efektivně.  

„(Francouzsko-britská) spolupráce dostane zcela nový rozměr, bude bližší než kdy před tím,“ píše Fox v týdeníku The Sunday Telegraph.

Podle ministra obrany však tato iniciativa není opakováním anglicko-francouzské dohody ze Saint Malo z roku 1998, která je chápána jako počátek společné obranné politiky EU. „Není to ani podnět k vytvoření evropské armády. Ta není naším cílem.“  

Zvýšená spolupráce, která zahrnuje sdílení sofistikovaných, ale zároveň drahých technologií, by měla oběma státům zajistit zachování úrovně vojenských sil, které mohou nasadit při operacích v zahraničí. 

Jde o peníze… 

„Jde o peníze,“ řekl obranný analytik Charles Heyman. Oblasti, ve kterých je možné zahájit velmi rychle spolupráci, a ušetřit tak mnoho peněz, jsou letecká doprava a školení pilotů. Může se spolupracovat také na moři. To se ostatně děje už nyní,“ řekl agentuře Reuters.

Před dvěma týdny Cameronova koaliční vláda ohlásila, že Británie omezí svůj rozpočet na obranu, který dosahuje 36,9 miliard liber (59,2 miliard dolarů), o 8 % v následujících čtyřech letech.  

Británie ohlásila škrty v rozpočtu na pozemní armádu, námořnictvo i letectvo. O tom, že šetření je pro vládu vysokou prioritou, svědčí i to, že z objednaných dvou leteckých lodí plánuje zprovoznit pouze jednu. Zároveň budou letecké lodě upraveny tak, aby mohly nést francouzská nebo americká letadla. 

…a prohloubení spolupráce  

Francouzský ministr obrany Hervé Morin, který již v září tohoto roku volal po posílení společné evropské politiky (EurActiv 27.9.2010), načrtl rozměr francouzsko-britské spolupráce minulý týden. Uvedl například, že by britské i francouzské letouny mohly přistávat a čerpat palivo na letadlových lodích svého partnera.  

Britské námořnictvo by pomáhalo chránit francouzskou letadlovou loď Charles de Gaulle a naopak, uvedl ministr v rozhovoru pro francouzský ekonomický deník La Tribune. Jmenoval ještě další společné oblasti jako výcvik posádek transportních letounů A400M, spolupráci na výstavbě nových letišť, na vývoji bezpilotních letounů nebo racionalizaci využívání řízených střel. 

Některé zprávy uvádějí, že by Francie s Británii mohly zaručit, aby alespoň jedna z jejich leteckých lodí byla stále na moři. 

Oba státy také diskutovaly o nové britské flotile letounů Airbus, které slouží k výměně paliva za letu. Francie by si mohla některá ze 14 letadel pronajmout. 

Britští a francouzští ministři obrany, financí a zahraničních věcí se setkají v úterý. Kromě již zmíněné spolupráce mají jednat o budoucím postupu v Afghánistánu i o přípravách listopadového summitu G20 v Jižní Koreji.  

(EurActiv ve spolupráci s agenturou Reuters).