ČR rozhodne o irské výjimce z Lisabonu ústavní většinou

zdroj: www.psp.cz

V českém Parlamentu musí s tzv. irským protokolem souhlasit ústavní většina. Rozhodla o tom vláda. Výjimka z Lisabonské smlouvy Irsku potvrzuje jeho neutralitu a ujišťuje o národní svrchovanosti v oblasti daní nebo rodinné politiky. V platnost by měl protokol vstoupit na konci června.

V českém Parlamentu bude muset s irskou výjimkou z Lisabonské smlouvy souhlasit ústavní většina. Rozhodl o tom kabinet Petra Nečase na svém dnešním (10. dubna) zasedání.    

Vláda se domnívá, že irský protokol musí být schválen ústavní většinou, protože doplňuje zakládací smlouvy Evropské unie. Jiný názor má na věc ministerstvo zahraničních věcí, podle něhož by ke schválení stačila prostá většina zákonodárců.

Podle českého právního řádu je ústavní většina nutná k ratifikaci mezinárodních smluv, které přenášejí pravomoci národních orgánů na mezinárodní organizace. To ale pro irskou výjimku neplatí, tvrdí ministerstvo zahraničí.

Vzhledem k těmto dvěma rozdílným názorům již vláda minulý měsíc rozhodnutí o schvalování protokolu odložila.  

Výjimku z Lisabonské smlouvy se Irsku podařilo získat na konci roku 2008 poté, co jeho občané smlouvu odmítli v referendu. Protokol Irsku zaručuje zachování neutrality, národní svrchovanost v oblasti daní nebo v ochraně rodiny a práva na život (EurActiv 12.12.2008). Právě obavy o národní pravomoci v těchto oblastech byly podle irských představitelů hlavními příčinami negativního výsledku lidového hlasování (EurActiv 16.10.2008).

V říjnu 2009 pak Irové ve druhém referendu Lisabonskou smlouvu přijali. Ostrovní země přitom byla jediným státem EU, kde se o Lisabonské smlouvě rozhodovalo v referendu. Jeho ústava totiž vyžaduje, aby o změnách evropských zakládacích smluv rozhodovali přímo občané.

Tzv. protokol o obavách irského lidu týkajících se Lisabonské smlouvy by měl vstoupit v platnost 30. června letošního roku, pokud jej do té doby ratifikují ostatní členské státy.

Česká vláda samotný obsah protokolu odsouhlasila, podobně jako bývalý prezident Václav Klaus. S výjimkou na druhé straně nesouhlasila opoziční ČSSD, která disponuje většinou hlasů v horní komoře Parlamentu.