O referendu o setrvání v EU uvažují i britští labouristé

Ed Miliband, lídr Labour Party; zdroj: Rada EU

V Británii probíhá už skoro rok intenzivní debata o budoucí pozici Spojeného království v rámci Evropské unie. Zatímco premiér a šéf konzervativců David Cameron přislíbil referendum k této otázce již na začátku tohoto roku, podobné hlasy nyní zaznívají i ze strany opozičních labouristů. Podle komentátorů by tento krok mohl být pro tuto spíše proevropskou stranu výhodný jednak kvůli zisku nových voličů, v neposlední řadě by však také mohl posílit rozkol uvnitř vládních konzervativců.

Podle britských médií v posledních dnech výrazně narůstá tlak na šéfa britské opoziční Strany práce (Labour party) Eda Milibanda, aby přislíbil referendum o setrvání země v Evropské unii. Miliband by tak mohl učinit už v rámci projevu, jenž přednese na stranické konferenci, která se bude konat v září.

Podle Financial Times se jedná o přání členů strany, kteří jsou blízcí bývalému premiérovi a šéfovi labouristů Gordonu Brownovi. Důvodem prý podle představitelů Labour party ale není úsilí této spíše proevropské strany opustit projekt evropské integrace, ale snaha zbavit obchodní sektor nejistoty.

Ve Spojeném království probíhá už skoro rok rozsáhlá debata o budoucnosti země v evropských strukturách. Premiér a šéf konzervativců David Cameron ve svém lednovém projevu slíbil, že pokud jeho strana v roce 2015 vyhraje volby, nechá uspořádat o dva roky později referendum, ve kterém Britové rozhodnou o možnosti vystoupení z Unie.

Podle slov britského premiéra by však v době referenda měla být pozice Spojeného království v EU značně odlišná od té současné. Cameron totiž plánuje vyjednat novou smlouvu a změnit celkové uspořádání evropské integrace, tak aby se některé přenesené pravomoci, které byly dříve přeneseny na nadnárodní instituce, vrátily zpět národním vládám (EurActiv 25.1.2013).

Fakt, že by se referendum mělo konat až v roce 2017, se ale nelíbí jak euroskeptické části konzervativců, kteří prosazují jeho konání už v květnu příštího roku, tedy v době konání voleb do Evropského parlamentu (EurActiv 16.1.2013), tak ani konzervativcům.

Zprávu o záměru konzervativců přivítal i jeden z nejznámějších britských kritiků Evropské unie, europoslanec Nigel Farage, lídr euroskeptické strany UKIP.

„Nemůže být větší radosti, než když federalisté uznají realitu. Britové chtějí referendum a chtějí ho teď,“ reagoval na informace britských médií Farage.

Populismus či snaha o rozkol Toryů?

V minulosti se nechal Ed Miliband slyšet, že by nechal uspořádat referendum pouze v případě přijímání nové smlouvy, která by přenesla další pravomoce na evropské instituce.

Podle Financial Times by brzké referendum o vystoupení z Unie bylo pro Milibandovu stranu výhodné hned z několika důvodů. Zaprvé by mohlo posílit rozkol uvnitř konzervativců. Pravděpodobně by navíc přispělo ke zpomalení odlivu bývalých voličů labouristů k euroskpetické Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP), protože brzké referendum je mezi Brity populární. Podle průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil deník Daily Mail, si ho přeje 73 % respondentů. 

Jak by takové referendum dopadlo, však není vůbec jasné. Pomoci v rozhodování by Britům mělo mimo jiné několik desítek hodnotících zpráv, které v současnosti provádí britská vláda. Podle prvních z nich, které zveřejnil ministr zahraničních věcí William Hague  na konci minulého měsíce, je členství v Unii pro tuto zemi stále spíše výhodné (EurActiv 23.7.2013).