Nové ekonomiky chtějí hrát na summitu G20 větší roli

Přípravy na summit zemí G20, který se uskututeční v sobotu 15. listopadu ve Washingtonu, začaly nabírat na obrátkách poté, co spolu o víkendu v Brazílii jednali ministři financí a guvernéři centrálních bank dvacítky největších světových ekonomik.

Souvislosti:

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který v současné době zároveň stojí i v čele Evropské unie, adresoval odcházejícímu americkému prezidentovi Georgi W. Bushovi jasnou výzvu: Spojené státy musí jako země, v níž vypukla světová krize, hrát při hledání jejího řešení významnou roli.

Sarkozy dal dále najevo, že Evropa nebude spokojená ve chvíli, kdy se z washingtonského summitu stane pouze debatní kroužek a nevzejde z něj žádné „pevné, ambiciózní a funkční“ řešení, které by vedlo k reformě globálního finančního systému.

Francouzský prezident uvedl, že druhý summit, který by se měl konat během následujících 100 dnů, a jehož by se měl účastnit již i nový americký prezident Barack Obama, by měl zhodnotit dosavadní pokroky. V této souvislosti je třeba uvést, že mezi pozorovateli převládá názor, že Sarkozy není spokojený s tím, jak vlažně se k mezinárodní krizi staví současný prezident George Bush.

Francouzský prezident údajně dokonce na summitu uvedl, že Spojené státy nechaly Lehman Brothers v září padnout „aniž by se zeptaly na náš (tj. unijní, pozn.ed.) názor“. Představitelé Evropské unie v čele se Sarkozym a britským premiérem Gordonem Brownem by nyní ve chvíli, kdy Spojené státy čekají na změnu v prezidentském křesle, rádi nabídli světu cestovní mapu z finanční krize. „Dny jedné měny (dolaru) jsou u konce,“ nechal se slyšet Sarkozy.

Poté, co se Francii podařilo obratným politickým manévrem protlačit na summit zemí G20 i Španělsko, snaží se nyní o totéž v případě Nizozemska, které je šestnáctou největší ekonomikou světa.

Témata:

Setkání se konalo bezprostřeně poté, co se v pátek v Bruselu sešli na mimořádném summitu vrcholní představitelé členských států a vlád, kterým se zde podařilo dohodnout na společném přístupu k restrukturalizaci světového finančního systému.

Nové ekonomiky chtějí hrát větší roli

Setkání ministrů financí a guvernérů centrálních bank v brazilském Sao Paulu se usneslo na tom, že je třeba obnovit stabilitu a důvěru ve světovou ekonomiku. Nové ekonomiky jako je Brazílie, Čína, Indie a Rusko by v tomto systému měly hrát významnější roli.

Právě tyto země na sobotním setkání vyzvaly k rozsáhlé reformě globálních finančních institucí, která by jim umožnila významnější zastoupení ve Světové bance a Mezinárodním měnovém fondu (MMF).

Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva zdůraznil, že je zapotřebí vytvořit nové univerzální mechanismy a v této souvislosti uvedl, že systém, kde má vedoucí roli skupina zemí G7 (Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Velká Británie a Spojené státy) je již zastaralý a nemůže v této podobě již fungovat.

Prezident Světové banky Robert Zoellick rovněž vyzval k modernizaci multilaterálního způsobu řízení světové ekonomiky. Podle něj by se na něm měly podílet i rozvíjející se země, jako je Brazílie.

MMF: větší role, ale o kolik?

Velkým tématem jak na setkání v Sao Paulu, tak na mimořádném summitu Evropské rady v Bruselu, byla reforma Mezinárodního měnového fondu. Stále ještě ale není jasné, jak by taková reforma měla vypadat. Země G20 se usnesly pouze na tom, že by MMF mělo v jakékoliv restrukturalizaci globálního finančního systému hrát významnou roli, ovšem pouze „v rámci svého mandátu“.

Podle jednoho scénáře, který je nyní předmětem diskusí, by MMF mohl změněn v regulátora jednajícího na principu bona fide. Členské země EU ale prosazují vznik dozorčího orgánu, který by na fungování globálních finančních institucí dohlížel.

V závěrech summitu zemí G20 ministři financí uvedli, že jakákoliv reforma MMF musí odpovídajícím způsobem zohledňovat měnící se hospodářský význam jednotlivých zemí a musí být citlivější na budoucí výzvy.

Podle výkonného ředitele MMF Dominiquea Strausse-Kahna již MMF posílil mechanismy včasného varování tak, aby byl schopen lépe reagovat na finanční krize, které mohou v budoucnu přijít.

Další kroky:

  • 15. listopadu se ve Washingtonu uskuteční setkání vrcholných představitelů zemí G20.

  • 11.-12. prosince se v Bruselu koná pravidelný summit Evropské rady.