Německo podporuje plné znění návrhu Evropské ústavní smlouvy

Německo, které bude předsedat EU v první polovině příštího roku, je přesvědčeno o nutnosti jednat o Euroústavě v jejím plném znění. Také odhalilo své plány dalšího postupu v otázce Euroústavy.

Německo odkrylo své plány na postup v otázce Euroústavy. První tři měsíce předsednictví, kdy se bude slavit padesáté výročí podpisu Římských smluv, bude věnovat tzv. aktivnímu naslouchání. Jím se rozumí diskuse se členskými státy. Očekává se, že situace bude jasnější po květnových prezidentských volbách ve Francii, proto Berlín doufá, že na summitu v červnu bude předsednictví schopné předložit návrh na časový rámec týkající se budoucnosti Euroústavy.

Zároveň Německo odmítlo návrh francouzského ministra vnitra Nicolase Sarkozyho a dalších politiků, kteří podporovali schválení pouze některých klíčových bodů a ne Evropské ústavní smlouvy v jejím plném znění.

Někteří němečtí analytici se však domnívají, že ambice Německa jsou příliš vysoké s ohledem na nepřehlednou politickou situaci v několika členských státech. Týká se to v současné době hlavně států střední Evropy, kde některé státy mají vlády velmi slabé a jiné je ještě nemají vůbec. Další zdroje naopak vidí v této situaci výhodu pro kancléřku Angelu Merkel, neboť by mohla posílit její pozice pro vyjednávání.

Evropská ústavní smlouva je nyní čím dál více aktuální téma. Dokládá to i fakt, že předseda Komise Jose Manuel Barroso poslal minulý měsíc dopis ostatním komisařům, ve kterém je informuje o svém záměru oživit tento dokument.

Předseda Komise zdůraznil, že EU stále potřebuje Evropskou ústavní smlouvu. Její budoucnost je však nejistá, jelikož názory členských států na osud tohoto dokumentu se různí.