Nezávislé Skotsko by se ocitlo mimo EU, varuje španělský premiér

Mariano Rajoy; zdroj: Rada EU.

Španělský ministerský předseda Mariano Rajoy během setkání s francouzským prezidentem Hollandem varoval Skoty, že by mohli v případě odtržení od Velké Británie ztratit členství v Unii. Jediná cesta zpět do EU by pak vedla přes standardní přihlášku ke vstupu. Lídr Skotské národní strany Alex Salmond však počítá s vyjednáním skotského členství „zevnitř“.

Během setkání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem prohlásil španělský premiér Mariano Rajoy, že „pokud by se nějaký region rozhodl opustit členskou zemi, potom by zůstal mimo Evropskou unii. To by si měli uvědomit jak Skotové, tak ostatní obyvatelé Evropské unie.“

Skotská národní strana (SNP), která má ve skotském parlamentu většinu, totiž počítá s tím, že by v případě odtržení od Británie zůstalo samostatné Skotsko součástí Evropské unie.  Podle jejího předsedy Alexe Salmonda by bylo možné skotské členství vyjednat „zevnitř“ Unie.

Takovou možnost kromě Rajoye vyvrátil i mluvčí Evropské komise Olivier Bailly. Ten uvedl, že „pokud se Skotsko nebo jakýkoli jiný region stanou nezávislými a budou chtít zůstat v Unii, musí si podat standardní přihlášku.“

Navíc podle unijních smluv musí takový kandidát získat souhlas všech členů evropské osmadvacítky, takže v případě Skotska by jeho vstup musela posvětit i Velká Británie, nebo právě Španělsko.

„Předseda Salmond nechápe, že nezáleží na tom, zda se mu na svou stranu podaří získat 15, 25 nebo dokonce 27 členů Unie, potřebuje souhlas vlády každého z 28 členských států,“ řekl lídr skotské opoziční Konzervativní strany Ruth Davidson.

Paralela s Katalánskem

Někteří pozorovatelé vidí v Rajoyově poselství Skotům skryté varování pro obyvatele Katalánska, ve kterém drtivá většina obyvatel usiluje o odtržení od Španělska. Místní politici plánují ještě letos vyhlásit datum referenda.

Premiér Rajoy však jakékoliv referendum striktně odmítá a odtržení Skotska od Británie by jeho pozici mohlo oslabit.

Katalánští nacionalisté se opakovaně pokouší využít skotského příkladu. „Pokud je to proveditelné v Británii, mělo by to být proveditelné i ve Španělsku,“ řekl nedávno Albert Royo, generální tajemník Katalánské rady pro veřejnou diplomacii, jejímž úkolem je získávat podporu pro uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska.

Referendum o odtržení Skotska od Velké Británie se bude konat již za deset měsíců, stále je však mnoho těch, kteří v otázce jeho samostatnosti nemají jasno. Podle průzkumu, který byl zveřejněn tento týden v deníku Sunday Times, 15 % Skotů stále neví, jak by volilo. Pro setrvání v Británii by hlasovala téměř polovina z nich a necelých 40% by rádo vidělo Skotsko nezávislé.