Německý ústavní soud se bude zabývat Lisabonskou smlouvou

Německý ústavní soud se dnes začne zabývat textem Lisabonské smlouvy. Jeho rozhodnutí je poslední krokem, který chybí pro dokončení ratifikačního procesu v Německu.

Lisabonská smlouva měla původně vstoupit v platnost ještě před červnovými volbami do Evropského parlamentu. V červnu minulého roku ji ale v referendu odmítli irští občané a ratifikační proces se výrazně zpomalil. Irové budou zřejmě znovu o Lisabonské smlouvě rozhodovat ve druhé polovině tohoto roku.

Lisabonskou smlouvu doposud schválily parlamenty 25 členských zemí. V Německu chybí k dokončení ratifikačního procesu pouze rozhodnutí ústavního soudu, který dnes začal projednávat žalobu konzervativního člena Bundestagu Petera Gauweilera. Ten si stěžuje na to, že Lisabonská smlouva podkopává principy zastupitelské demokracie, protože omezuje moc národních parlamentů. Soud bude tuto žalobu projednávat zřejmě dva až tři měsíce.

Dalším zdržením dokončení ratifikačního procesu by mohla být další žaloba, kterou se k německému ústavnímu soudu chystá podat bývalý europoslanec Franz Ludwig Graf Stauffenberg. Jeho žaloba má již nyní téměř 200 stránek.

V ČR Lisabonskou smlouvu Ústavní soud projednával na podzim, ale je možné, že novou žádost o její přezkoumání podají senátoři v čele s Tomášem Pakostou (ODS) (viz EA 23/01/2009). Také český parlament zatím o Lisabonské smlouvě nerozhodoval. Naposledy minulý týden odložila její projednávání Poslanecká sněmovna. Hlasování o smlouvě prosazovali především poslanci za opoziční ČSSD, která patří k největším zastáncům smlouvy. Největší vládní strana ODS má naopak Lisabonské smlouvě vlažnější postoj. Poslanci by se měli k Lisabonské smlouvě vrátit 17. února.  Do té doby by měla smlouva projít všemi jejími výbory.