Německý soud dal Lisabonské smlouvě podmínečnou zelenou

Německý ústavní soud dnes, v úterý 30. června, rozhodl, že nová smlouva pro Evropskou unii je slučitelná s německým ústavním právem, pokud však bude role obou komor německého parlamentu v rozhodovacích procesech EU posílena.

„Německá ústava říká „ano“ Lisabonské smlouvě, ale na národní úrovni musí mít národní parlament silnější slovo v otázkách souvisejících s EU“, řekl místopředseda německého ústavního soudu Andreas Vosskuhle poté co přečetl verdikt soudu.

Soud, který je situovaný v Karlsruhe, také řekl, že jak Lisabonská smlouva tak i německá ústava neumožňují vznik „federálního státu EU“ – což byla jedna z námitek, kterou měli poslanci německého parlamentu, kteří podali stížnost k ústavnímu soudu (EurActiv 29.6.2009).

Zároveň s tím, že ústavní soud dal Lisabonu zelenou, však také ve svém 147 stran dlouhém rozhodnutí řekl, že ratifikační proces Lisabonské smlouvy je pozastaven do té doby, než německý parlament přijme nová opatření požadovaná ústavním soudem.

Německý parlament již dříve v průběhu loňského roku rozhodl o Lisabonské smlouvě přesvědčivou většinou, ale poslední nutný krok k dokončení ratifikace, podpis presidenta Horsta Köhlera, nebyl zatím udělán, a to jako důsledek podání stížnosti před německý ústavní soud.

Dnešní rozhodnutí německého soudu může mít dopad na ratifikační „kalendář“. Irsko, Polsko a Česká republika jsou navíc dalšími zeměmi, které ještě nedokončily proces ratifikace Lisabonské smlouvy.

Německý parlament má však jen několik dní, než vypukne letní pauza a po ní budou velmi rychle v záři následovat národní parlamentní volby. Tyto skutečnosti můžou poněkud prodloužit přijetí opatření německým parlamentem, které požaduje ve svém rozsudku ústavní soud jako podmínku k dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy.