Musíme změnit přístup k inovacím, říká komisař

„Investiční klima“ se v Evropské unii musí změnit. Musíme také začít rychleji uvádět výsledky výzkumu a vývoje na trh, říká komisař pro vědu a výzkum Janez Potočnik v rozhovoru pro EurActiv.

U příležitosti ministerské konference „Dny inovací“ (Innovation Days), která se konala minulý týden v Lisabonu, komisař Potočnik uvedl, že Evropská unie je „relativně silná“ při vytváření nových znalostí (jinými slovy v samotném výzkumu). „Ovšem ve chvíli kdy je má transformovat do nových výrobků bych řekl, ne přímo že je slabá nebo špatná, ale v porovnání s těmi, kteří jsou na špičce, by mohla být lepší“.

„Inovační klima“ se podle jeho slov musí změnit, ale ke změně tak rozsáhlého paradigmatu potřebuje Evropa čas. Komisař věří, že ke změně klimatu může přispět i sama Evropská komise. Zmínil v této souvislosti zejména Evropský technologický institut (EIT), tzv. Znalostní a inovační komunity (KIC), za jejichž vznik je právě EIT odpovědný, a Evropskou radu pro výzkum (ERC). Komisař věří, že všechny tyto nástroje pomohou evropský postoj k inovacím změnit.

Hospodářskou krizi Potočnik vidí především jako „výjimečnou příležitost“ kdy Evropa může dosáhnout „toho, o čem už dlouho ví, že to musí udělat, ale kvůli nedostatku politické vůle a odvahy dosud nemohla“.

Jinak řečeno, je třeba prosadit a vytvořit politické a ekonomické podmínky v nichž se inovace zaměří na řešení výzev jako jsou změny klimatu, energetika nebo pandemie nových onemocnění.

Švédské předsednictví, které se ve svých prioritách hodlá zaměřit na podporu udržitelného rozvoje a technologií, které jsou šetrné k životnímu prostředí, představuje podle komisaře dobrou příležitost k prosazení těchto změn.

Investovat do inovací v těchto oblastech je podle komisaře ostatně jediná možnost. „Nemáme moc na výběr,“ musíme se v těchto oborech stát světovou špičkou, říká Potočnik. „Ten, kdo to pochopí nejrychleji bude mít také největší úspěch na trhu a to z tržního hlediska představuje velkou příležitost“.

„Tím, že Komise navrhla a Rada poté schválila klimatické cíle pro rok 2020, jsme si k tomu s náskokem vytvořili trh a této příležitosti musíme využít,“ dodal komisař.

(Celý rozhovor s komisařem si můžete v angličtině přečíst pod tímto odkazem.)