Ministři zahraničí jednali o nové smlouvě EU

Tisková konference po neformální Radě ministrů zahraničí dne 7.9.2007; zdroj: Portugalské předsednictví

Ministři zahraničí členských států EU se sešli na neformální schůzce v portugalském Viano do Castelo k jednání o nové smlově EU.

Ministři zahraničí EU během dvoudenní schůzky jednali o nové „reformní“ smlouvě EU. Unie má však k přijetí smlouvy ještě daleko. Samotná cesta k mandátu pro mezivládní konferenci, která má vypracovat vlastní text smlouvy, nebyla jednoduchá, protože jednání na červnovém summitu byla velmi tvrdá.

Nyní se zdá, že by opět zejména Polsko a Velká Británie mohly zkomplikovat další průběh jednání a ratifikačního procesu. Polská ministryně zahraničí Anna Fotygová sice v pátek 7.září řekla, že by polská vláda mohla se smlouvou souhlasit ve stanoveném harmonogramu, nicméně v Polsku vše směřuje k předčasným volbám a lze proto očekávat, že polská vláda nebude příliš nakloněna dalším kompromisům ohledně nové smlouvy.

Britský premiér Gordon Brown čelí navíc tlaku ze strany euroskeptické opozice, která volá po referendu, v němž by měla být „reformní“ smlouva schválena britskými voliči, jejichž většina není však EU příznivě nakloněná.

Za Českou republiku ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vyjádřil na schůzce přání vyjasnit zejména to, kdy budou jednotlivé reformy vstupovat v platnost. Nová smlouva by měla vstoupit v platnost ještě před volbami do Evropského parlamentu v červnu roku 2009 tedy ještě během českého předsednictví a ČR by proto velmi nerada řešila v jeho průběhu dohady jednotlivých států o detailech nové smlouvy.

Portugalský ministr zahraničí Luís Amado popsal nicméně atmosféru setkání jako velmi pozitivní a řekl: „Pořád máme problémy, ale věřím, že je překonáme.“ Vysoký představitel EU pro SZBP Javier Solana dodal: „Jsem si jistý, že můžeme v říjnu dosáhnout dohody.“

Hlavy členských států EU by měly vyjádřit souhlas s textem nové smlouvy již na neformálním říjnovém summitu v Lisabonu a podepsat by jej měly na svém pravidelném setkání v Bruselu v prosinci letošního roku.