Merkel se pokusí Klause přesvědčit o ústavě

Václav Klaus, zdroj: Evropská komise

Německá kancléřka Angela Merkel podle informací Financial Times zítra zahájí řadu dvoustranných jednání se zástupci všech členských států o oživení evropské ústavní smlouvy. Prvním hostem kancléřky bude Václav Klaus, který je známý svými euroskeptickými postoji.

Německé předsednictví chce v červnu zveřejnit časový harmonogram pro přípravu nové evropské smlouvy. Ta má nahradit euroústavu, kterou před dvěma roky odmítli občané Francie a Nizozemska. K tomu ovšem potřebuje podporu všech členských států EU.

Německá kancléřka Angela Merkel proto zítra zahájí řadu bilaterálních rozhovorů, na nichž se bude snažit evropské státníky přesvědčit o potřebě evropskou ústavu oživit. Informuje o tom deník Financial Times. Jednání, která mají trvat celkem 10 týdnů zahájí Merkel zítra setkáním s českým prezidentem Václavem Klausem. Ten je známý svými euroskeptickými postoji a dal v minulosti několikrát najevo, že pro něj nová smlouva nepředstavuje prioritu.

Na zítřejší jednání kancléřka přizvala také bývalého německého prezidenta Romana Herzoga. Tím chce Merkel podle Financial Times českému prezidentovi poskytnout příležitost k diskusi s respektovaným odborníkem na ústavu. Herzog vedl v letech 1999-2000 Konvent, který připravoval Chartu základních práv EU.

Herzogův postoj k hlubší evropské integraci přitom rezonuje s postojem českého prezidenta. Bývalý německý prezident je přesvědčen, že vedle nesporných přínosů může přesun pravomocí do Bruselu představovat riziko pro demokracii v členských zemích.

Pozorovatelé očekávají, že Německo nabídne zemím nespokojeným s původní ústavní smlouvou některé ústupky, jako je například návrh na zkrácení smlouvy nebo opuštění názvu „ústava“. Charta základních práv by ze smlouvy mohla rovněž vypadnout, dokument by se na ní mohl pouze odvolávat. Funkce evropského prezidenta či návrhy na změny v hlasování v Radě by měly naproti tomu být zachovány.

Evropská unie chce mít novou smlouvu připravenou do roku 2009 do voleb do Evropského parlamentu. S tím souhlasí i česká vláda. ČR by podle vícepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry měla kompromis nalézt nejpozději v průběhu roku 2008, tedy před parlamentními volbami, v opačném případě by se o smlouvě mělo znovu jednat až po volbách.