Lisabonská smlouva: Řešení bude až v prosinci

Na summitu v Bruselu předstoupil před hlavy členských států a vlád irský premiér Brian Cowen s tím, že s konkrétním návrhem řešení situace po zamítavém irském referendu o Lisabonské smlouvě přijde Irsko až na summitu EU v prosinci.

Na červnovém summitu EU se lídři členských států shodli na tom, že irští představitelé by měli přijít s návrhem řešení situace již na říjnovém summitu. Z prohlášení irských politiků však již dlouho vyplývalo, že k tomu zřejmě na summitu 15. a 16. října nedojde.

Vystoupení irského premiéra Briana Cowena potvrdilo tyto předpoklady. Brian Cowen řekl, že řešení bude v následujících dvou měsících konzultovat s francouzským předsednictvím. Zároveň zdůraznil, že je nutné společně definovat jednotlivé elementy řešení a společnou cestu, jak z této situace ven. Hlavními příčinami negativního výsledku irského referenda podle něj bylo znepokojení občanů z budoucího složení Komise, obava o irskou neutralitu a řešení různých společensko-etických záležitostí a daně. Brian Cowen naznačil, že pro uspokojivou odpověď na tyto obavy bude zřejmě nutné pro Irsko vyjednat výjimky nebo přijmout deklarace.

Irský premiér ale rozhodně nebyl pod tlakem svých protějšků. Lisabonská smlouva měla být jedním z hlavních témat summitu, ale zcela ji přehlušila finanční krize, kterou se především musely hlavy členských států a vlád na svém setkání zabývat. Francouzský premiér François Fillon nicméně uvedl Lisabonskou smlouvu a finanční krizi do souvislosti. Fillon řekl: „Je bez pochyby, že krize ukazuje, jak je pro Evropu důležité mít silné a stabilní předsednictví. Smlouva vytváří stálé předsednictví a vede nás blíže k tomuto cíli. Potřebujeme silné instituce, které mohou na tyto události (finanční krizi) reagovat.“ Fillon dodal: „Je na Irech, zamyslet se nad tím, jakou roli může Evropa hrát v ekonomické krizi a vyvodit z toho důsledky.“

Vicepremiér ČR pro evropské záležitosti Alexandr Vondra k projevu irského premiéra řekl: „Každopádně Irové řekli, že nejsou připraveni teď nějaké řešení nabídnout. Slíbili, že na prosincové Radě  (summitu) se pokusí navrhnout nějaké kroky, které by vedly k řešení nebo alespoň jejich harmonogram.“