Lisabonská smlouva půjde možná znovu před Ústavní soud

Lisabonská smlouva, kterou by se v nejbližší době měly zabývat obě komory parlamentu ČR, možná půjde znovu k Ústavnímu soudu. Opětovné podání žádosti o přezkum zvažuje několik senátorů za ODS.

Česká republika je jedinou členskou zemí, kde o Lisabonské smlouvě ještě nepadlo žádné rozhodnutí. Smlouvu přezkoumával Ústavní soud, který na konci listopadu minulého roku rozhodl, že Lisabonská smlouva je v souladu s Ústavou ČR. Nicméně nezabýval se Lisabonskou smlouvou celkově, nýbrž pouze částmi, jichž se návrh na přezkoumání týkal.

Po zveřejnění rozhodnutí Ústavního soudu se dlouho spekulovalo o tom, zda ČR stihne ratifikovat Lisabonskou smlouvu před začátkem svého předsednictví. Prezident Václav Klaus – známý odpůrce Lisabonské smlouvy – řekl, že svým podpisem ratifikační proces ukončí až po té, co se Irové vysloví ve druhém referendu pro schválení smlouvy. Nicméně v Česku se schvalovací proces do této finální fáze zatím nedostal. V prosinci totiž obě komory Parlamentu odložily, respektive přerušily její projednávání.

Je možné, že se český ratifikační proces znovu prodlouží o několik dalších měsíců. Včera ČT totiž potvrdil senátor za ODS Tomáš Pakosta záměr znovu se v souvislosti s Lisabonskou smlouvou obrátit na Ústavní soud. K žádosti musí připojit svůj podpis minimálně 17 senátorů. Není jasné, zda se podaří odpůrcům smlouvy získat dostatečnou podporu.

Vicepremiér pro Evropské záležitosti Alexandr Vondra při včerejším vystoupení před členy Výboru pro ústavní záležitosti EP řekl, že ratifikace Lisabonské smlouvy je čistě vnitřní záležitostí ČR, a že žádné vnější tlaky k urychlení tohoto procesu nepřispějí. Vondra dále uvedl, že se Česko v první půlce svého předsednictví chce zaměřit hlavně na energetické a ekonomické otázky a až ve druhé fázi pak na řešení institucionálních otázek EU.