Lídři EU se připravují na summit G20

Summit G20, který se uskuteční koncem příštího měsíce, bude usilovat o zvýšení kontroly nad bankami a omezení vyplácení prémií. Včera (31. srpna) se na tom shodli lídři Evropské unie.

Německá kancléřka Angela Merkel prohlásila, že vyplácení prémií bankéřům již „rozzlobilo spoustu lidí“, a proto bude společně s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym usilovat, aby summit G20, který se bude konat 24.-25. září v Pittsburghu, zlepšil finanční regulaci.

"Žádná banka by se neměla stát tak silnou, aby mohla vydírat vlády,“ uvedla Merkel na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem v Berlíně. Německo a Francie považují výstřelky finančního trhu za kořeny globálního ekonomického úpadku a ze strachu před opakováním historie v podobě hospodářské krize 30. let minulého století volají po jeho větší regulaci. „Chceme, aby v Pittsburghu došlo ke změně,“ doplnil Nicolas Sarkozy.

K oběma státníkům se přidal i britský ministerský předseda Gordon Brown, který rovněž volá po tvrdém zásahu proti neúměrným odměnám ve finančním sektoru. Jak sdělil v rozhovoru pro Financial Times, platy a odměny by měly být vypláceny na základě dlouhodobých výsledků. V případě jejich nedosažení by měly banky poskytování odměn zastavit.

Angela Merkel dále uvedla, že Německo a Francie budou usilovat o to, aby členské země Evropské unie vystupovaly na pittsburghském summitu G20 jednotně. Podle jejího názoru je rovněž nutné, aby byla implementovány dohody, které byly uzavřeny na schůzce lídrů zemí G20 v dubnu letošního roku (EurActiv 3.4.2009).

Německá kancléřka také navrhla, aby lídři zemí G20 diskutovali „únikové strategie“ v oblasti fiskálních a monetárních politik, kterými tlumili dopad ekonomické a finanční krize. „Musíme vzít na vědomí, že v případě opatření proti recesi a hospodářské krizi jsme se zachovali správně, ale na druhou stranu nesmíme dopustit stejné chyby, které tuto krizi způsobily,“ vysvětlila.

Merkel rovněž novinářům sdělila, že s francouzským prezidentem diskutovali íránský jaderný program. Zdůraznila důležitost zahájení jednání o obchodu, které Teheránu nabídl americký prezident Obama výměnou za pozastavení obohacování uranu.

(EurActiv ve spolupráci s Reuters.)