Koštunica: EU si musí vybrat. Buď Srbsko nebo Kosovo.

Srbský premiér Vojislav Koštunica dal Evropské unii ultimátum. Pokud si zvolí podporu Kosova, které chce jednostranně vyhlásit nezávislost na Srbsku, bude se muset rozloučit s těsnějšími vztahy se Srbskem.

Kosovští představitelé se chystají vyhlásit nezávislost území na Srbsku v první polovině letošního roku, v této souvislosti se nejčastěji hovoří o začátku února. Přestože jednotný postoj Evropské unie k této otázce neexistuje, většina členských zemí je připravena Kosovo uznat. Evropská rada také na svém prosincovém summitu v Bruselu odsouhlasila vyslání civilní mise do Kosova. Rozhodnutí musí na své schůzce 28. ledna ještě posvětit ministři zahraničí EU.

Plán na vyslání dosud největší evropské civilní mise složené z policistů a právních expertů má srbské provincii zajistit pomoc při budování vlastních policejních sil a soudního systému. Tento plán se ovšem setkal se silným odporem ze strany Srbska, které jej podle komuniké, které včera vydal srbský premiér Vojislav Koštunica, chápe jako „realizaci plánu takzvané nezávislosti Kosova pod dohledem“. Unie si podle něj musí vybrat mezi partnerstvím celého Srbska nebo „kvazistátem na srbském území“. Koštunica přirovnal podporu nezávislosti Kosova k pokusu o „uchvácení části srbského území“.

Srbsko a EU v listopadu 2007 parafovalo Stabilizační a asociační dohodu, která je prvním krokem na cestě členství v EU. Konečný podpis dohody, o němž mají ministři zahraničí rovněž rozhodnout na své lednové schůzce, je ovšem po včerejším prohlášení srbského premiéra v nedohlednu. Evropská unie se podle Koštunici musí rozhodnout, zda se Srbskem dohodu podepíše nebo pošle do Kosova svou civilní misi.

Již minulý týden dal svou nespokojenost s rozhodnutím Evropské unie najevo srbský parlament když schválil vládou navrženou rezoluci podle níž srbští představitelé nikdy nezávislost Kosova nesmí uznat. Zároveň v něm parlament odsoudil rozhodnutí o vyslání civilní mise do provincie.