Komise chystá zvláštní konferenci k rozpočtu EU

Zdroj: Evropská komise.

K budoucímu sedmiletému evropskému rozpočtu, podle kterého se má evropská pokladna řídit po roce 2013, uspořádá Komise v Bruselu zvláštní konferenci na vysoké úrovni. Předseda exekutivy José Manuel Barroso to oznámil po včerejším setkání s ministerským předsedou Polska Donaldem Tuskem.

José Barroso na společné tiskové konferenci s Donaldem Tuskem uvedl, že během schůzky řešili hlavně příští „víceletý finanční rámec“ (jak zní oficiální název sedmiletého rozpočtu Evropské unie).

Předseda Evropské komise i polský premiér, jehož země v tomto pololetí předsedá Radě EU, jsou známými zastánci silného evropského rozpočtu. V případě Polska je tento postoj podpořen skutečností, že země je v absolutním vyjádření největším příjemcem dotací z rozpočtu kohezní politiky (tj. z „evropských fondů“).

Oba představitelé jakoby se snažili přítomné novináře přesvědčit o tom, že navzdory probíhající krizi eurozóny vstupují evropští politici do nadcházející bitvy o rozpočet s elánem.

Diskuse o víceletém rozpočtu patří v EU tradičně k těm nejvypjatějším a také nejzdlouhavějším a staví proti sobě ty, kdo do něj v čistém vyjádření přispívají a ty, kdo z něj čerpají. Krize eurozóny a hrozba dalšího propadu evropské ekonomiky k uklidnění vášní patrně příliš nepřispějí. V Bruselu se proto neočekává, že by jednání mohla být uzavřená dříve než koncem roku 2012.

To, že byl první návrh, který Evropská komise k příštímu rozpočtu EU představila na neformálním červnovém ministerském setkání v polských Sopotech, přijat rozporuplně, přiznal i Barroso.

„Samozřejmě, že tam nebyla jednomyslná shoda, ale upřímně, ani jsem nečekal, že bude,“ prohlásil předseda Komise. Podle Barrosa by nyní vyjednávači měli projevit smysl pro „evropského ducha“. Při jednání by něj nemělo jít „o Brusel, ale o rozpočet pro celou Evropu: jak s nástroji, které má Evropa dispozici, podpořit růst Evropy – to je oč tu běží,“ prohlásil.

Hledá se pozitivně naladěná většina

Tusk ale naznačil, že o budoucnost politik financovaných z rozpočtu EU strach nemá. Jednání v Sopotech podle něj dopadlo lépe, než očekával. A pokud jde o budoucnost financování evropských politik, označil se polský premiér za „opatrného optimistu“.

Úkolem polského předsednictví nyní bude nalézt „pozitivně naladěnou většinu“, která jednání bude posouvat v dalších fázích diskuse, uvedl premiér Polska.

Polsko Tusk označil jako příklad pozitivního vlivu evropského rozpočtu na růst ekonomik a dokumentoval to posledními čísly, podle nichž polská ekonomika rostla tempem 4,3 %.

Oba politici pak potvrdili, že konference k příštímu rozpočtu se uskuteční v Bruselu ve dnech 20.-21. října a oba také uvedli, že se na ní chystají vystoupit. Pořadateli konference budou Komise a Evropský parlament a spolupořadatelem polské předsednictví.

„Bude to politická konference, která bude řešit celou filozofii Evropského společenství,“ uvedl Tusk. O tom, jaký bude mít konference mandát, však víc neřekl. Podle nejmenovaných interních zdrojů by konference měla najít shodu nad některými tématy, ale zásadní rozhodnutí se neočekávají.

Barroso nápad na uspořádání konference převzal zřejmě od Tuska, který s touto myšlenkou přišel už na začátku července. Podle Tuskova tehdejšího vyjádření by konference měla řešit, nakolik by evropský rozpočet měl odrážet národní polemiku a nakolik evropskou. Tehdy polský premiér uvažoval ještě o tom, že konference proběhne ve Varšavě.