Komise bude mít v čele první ženu, Evropský parlament těsně podpořil von der Leyenovou

© Shutterstock

Europoslanci dnes v tajné volbě poměrně těsnou většinou zvolili do funkce předsedkyně Evropské komise navrženou Ursulu von der Leyenovou. Němka reprezentující lidovce dokázala na svou stranu dostat i liberály a část socialistů, kteří byli pro její osud klíčoví.

Novou předsedkyní Evropské komise bude Němka Ursula von der Leyenová, v úterním hlasování získala z celkových 733 odevzdaných hlasů 383, minimálně přitom potřebovala 374 hlasů. Proti ní se vyslovilo 327 europoslanců, zdrželo se 22, jeden hlas byl neplatný. Jedná se o historicky nejtěsnější výsledek hlasování o nejvyšší pozici v Evropské komisi.

Von der Leyenová, vyvolená Evropské rady, měla před sebou složitý úkol – získat na svou stranu absolutní většinu europoslanců, kteří by ji potvrdili jako předsedkyni nové Evropské komise, nástupkyni Jeana-Clauda Junckera. Vzhledem k „zákulisnímu“ charakteru dohody nejvyšších představitelů členských zemí, kteří Němku vybrali na úkor některého z tzv. spitzenkandidátů, byla značná část europoslanců proti jejímu jmenování.

Von der Leyenová tak musela svoji podporu vyměnit za ústupky a ve své vizi fungování nové Komise významně zohlednit také přání dalších frakcí. „Naproti“ šla svým důrazem na ambiciózní cíle v klimatické politice především socialistům (S&D) a zeleným (Greens/EFA). Druhým jmenovaným však její plány například v oblasti snižování emisí nestačily a označily je za málo konkrétní. Rozhodli se tak hlasovat proti jejímu jmenování.

Ve svém dopoledním projevu se německá ministryně obrany zavázala, že prosadí v prvních stech dnech svého mandátu nový evropský klimatický zákon („Green Deal“), kde bude závazné dosažení uhlíkové neutrality Evropy do roku 2050. Její Komise také podpoří zavedení celoevropské minimální mzdy, kterou prosazovali především socialisté. Iniciovat plánuje také reformu migrační a azylové politiky včetně dřívějšího posílení Evropské pohraniční a pobřežní stráže (Frontex) nebo odpovídající zdanění internetových gigantů. Její další plány jsou k dispozici ve shrnujícím dokumentu.

Von der Leyenová přesvědčovala europoslance o svých kvalitách, rozhodne se večer

Kandidátka do čela Komise von der Leyenová v úterý dopoledne před europoslanci prezentovala své plány. Vyslovila se například pro nový evropský klimatický zákon, posílení sociálního rozměru Evropy  nebo rychlejšího rozšíření Frontexu. Z reakcí europoslanců vyplývá, že zvolení rozhodně nemá zajištěno.

Přesvědčila liberály i část socialistů, z Čechů jen některé

„Se vším, co zaznělo v dnešním projevu Ursuly von der Leyen, souhlasít nejde, ale na stranu druhou si musíme uvědomit, že nemůže jít o ideálního kandidáta, protože její nominace byla výsledkem širokého kompromisu. S tímto jdu do hlasování,“ řekla ještě před volbou pro EURACTIV.cz europoslankyně Martina Dlabajová. Její frakce Obnova Evropy (Renew Europe) ještě dopoledne nebyla rozhodnutá, jestli kandidátku podpoří, nakonec však ještě před hlasováním svou podporu potvrdila.

Pro její zvolení se rozhodla hlasovat také většina socialistů, i když v ranním bloku jejich zástupci uvedli, že nic není jisté. A výhrady mají stále.

Levicová frakce (GUE/NGL) i euroskeptici (ID) se předem vyjádřili, že budou hlasovat proti. Stejně se nakonec vzhledem ke konečnému počtu hlasů pravděpodobně (volba je tajná) rozhodli i konzervativci a reformisté (ECR). Potvrzuje to rozhodnutí ODS.

Stejně jako občanští demokraté se rozhodli také Piráti společně se svou frakcí evropských zelených.

Zástupci zbylých českých stran reprezentovaných v Evropském parlamentu přivítali zvolení von der Leyenové vesměs pozitivně.

Nová předsedkyně Evropské komise se úřadu chopí na podzim. Nyní bude čekat na to, koho ji vlády členských států navrhnou jako potenciální členy její nové Komise. Opakovaně se vyjádřila, že po nich bude chtít dva kandidáty, muže a ženu, aby tak mohla vytvořit genderově vyvážený kabinet.

Tichý vzestup Ursuly von der Leyenové

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová, kompromis v otázce kdo má sedět v předsednickém křesle nové Evropské komise, je nekontroverzní politička a tichá taktička, kterou za hranicemi Německa téměř nikdo nezná. Její kariéru však často doprovází skandály.