Klaus oddaluje podpis Lisabonské smlouvy, senátorům dochází trpělivost

Prezident Václav Klaus v úterý oznámil, že Lisabonskou smlouvu schválí jako poslední v Evropské unii. Počká na vyjádření českého a německého ústavního soudu, na výsledky irského referenda a na podpis polského prezidenta. Řada senátorů zvažuje „impeachment“.

Česko je jednou ze čtyř zemí, které dosud neuložily ratifikační listiny do depozitáře v Římě a tudíž nedokončily ratifikační proces. Minulý rok odmítli Irové smlouvu v referendu, a to 53 % hlasů (účast byla 53%). Voliči tehdy jako hlavní důvod zamítnutí uvedli nesrozumitelnost dokumentu. Nové referendum se bude konat letos na podzim, tentokrát však s jistými zárukami pro Irsko, které byly schváleny na jednání Evropské rady minulý týden.

Německo čeká na vyjádření ústavního soudu, kterého se zřejmě dočká v poslední červnový den, a na podpis prezidenta Horsta Köhlera.

Polský prezident Lech Kaczyński odmítl smlouvu podepsat, dokud nebude znám výsledek druhého irského referenda.

Český prezident Václav Klaus oznámil, že rozhodně s podpisem smlouvy spěchat nebude. Objevily se dokonce spekulace, že Klaus chce ratifikaci smlouvy oddálit do doby, kdy se v Británii uskuteční parlamentní volby, které možná vyhrají konzervativci Davida Camerona, tj. do jara příštího roku. Vítězství konzervativců by mohlo vyvolat obnovení ratifikačního procesu, a to hlavně kvůli irským zárukám, které podle nich pozměňují obsah samotné Lisabonské smlouvy a vyžadují opětovnou ratifikaci dokumentu. Klaus zatím obavy z průtahů do jara popírá. Prý nezná oficiální stanovisko britských konzervativců a tudíž nepovažuje jejich případné vítězství za směrodatné.

Klaus nicméně vyhoví požadavku části senátorů, aby s podpisem smlouvy posečkal, dokud se ústavní soud nevyjádří k jejich stížnosti. Skupina senátorů ale plánuje podat stížnost až v srpnu.

Úterní výrok Václava Klause, že bude tím posledním v EU, kdo smlouvu podepíše, přiměl část senátorů a poslanců k úvaze o sesazení hlavy státu pro nezpůsobilost. „Sepisuji oficiální výzvu, aby prezident dokument podepsal. Pokud odmítne, je na čase jednání poslanců a senátorů o tom, že je Václav Klaus nezpůsobilý vykonávat svůj úřad, a smlouvu za něj podepíše premiér,“ řekla senátorka za ČSSD Alena Gajdůšková.

Řada právníků přiznává, že prezident Klaus postupuje protiústavně. Z ústavy vyplývá, že prezident musí smlouvu bezodkladně podepsat, neboť nemá právo veta vůči ostatním nejvyšším orgánům státu, jak říká spoluautor ústavy a bývalý ústavní soudce Vojtěch Cepl.

Teoretik práva, Jiří Pribáň, v Otázkách Václava Moravce řekl, že by prezident Klaus „musel by zdůvodnit, proč /smlouvu/ nepodepsal a proč jeho vůle je ještě svrchovanější a ještě lépe reprezentuje český národ, nežli tedy parlament“.